W tym obszarze zespół działający w ramach projektu Solar54 przeprowadzi szereg badań i testów różnych zmiennych, które określą ludzką kolonizację Marsa. Ma to na celu odtworzenie środowiska Marsa, aby agencje kosmiczne z całego świata mogły przeprowadzać testy i szkolić swoje załogi do przyszłych misji na Czerwoną Planetę.

Konstrukcja składa się z sześciu kopuł: trzech do zakwaterowania, gotowania i rekreacji załogi, jednej do produkcji roślinnej w systemie hydroponicznym, jednej dla satelitów Cubesats i centralnej kopuły, która będzie używana jako ogólne laboratorium i stacja naziemna do komunikacji satelitarnej.

Symulator życia na MarsieSymulator życia na Marsie Fot. Solar54

W zeszłym tygodniu inicjatywa została zaprezentowana na Satellite DC, ogromnych międzynarodowych targach przemysłu lotniczego, które odbywają się w Waszyngtonie. Projekt jest finansowany i realizowany przez władze La Rioja i FANIoT, firmę, która rozwija technologię IoT, środowiska wirtualnej rzeczywistości i zrównoważoną mobilność.

Historia argentyńskich badań przestrzeni kosmiczne sięgają wczesnych lat 60. XX wieku, a La Rioja była wykorzystywana jako miejsce testowe do wystrzeliwania jedno- i dwustopniowych rakiet, które zostały zaprojektowane we współpracy z Argentyńskim Instytutem Aeronautyki i Badań Kosmicznych oraz Krajowej Komisji Badań Kosmicznych.

Według strony internetowej Solar54, prowincjonalny rezerwat Los Colorados jest „najbardziej podobnym do Marsa miejscem na Ziemi" a „projekt inspiruje inne miejsca na całym świecie, w których przeprowadza się podobne symulacje w celach naukowych, edukacyjnych i turystycznych ".

Jednym z najważniejszych aspektów projektu jest to, że jego system ma być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i w pełni zasilany przez panele słoneczne. Rozważana jest też powtarzalna i modułowa konstrukcja wykonana z trójkątnych cegieł z twardej ceramiki, co ułatwi transport, montaż i instalację.