Rodzimy system płatności mobilnych BLIK działa na naszym rynku od wielu lat i stał się niezwykle popularny. Pozwala na szybkie dokonywanie płatności za zakupy i usługi, ale także dopuszcza niezwykle wygodne przelewy na telefon. Z pewnością wielu z was dyskutowało wiele razy, jak to świetnie by było, gdyby BLIK działał także poza granicami Polski. Okazuje się, że właśnie znalazł się w strukturach SWIFT, a co za tym idzie może działać międzynarodowo, a jego dobrodziejstwa staną się powszechne w innych państwach.

Czym jest SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for World Interbank Financial Telecommunication, spółdzielni korporacji finansowych, głównie banków, którym służy. Skupia ponad 8 000 banków z 208 różnych krajów. Ostatnio głośno było o wykluczeniu z tych struktur rosyjskich banków, co stało się w odwecie za atak tego państwa na Ukrainę. Głównym celem powstania tego zrzeszenia była współpraca i wymiana informacji pomiędzy instytucjami finansowymi oraz pośrednictwo w transakcjach bankowych, maklerskich i giełdowych. Jednak głównym powodem, dla którego SWIFT jest często znany to fakt, że umożliwia on międzynarodowe przelewy środków także poza Unią Europejską. 

Co to jest BLIK?

BLIK to system płatności mobilnych, uruchomiony w 2015 roku w wyniku współpracy sześciu największych banków w Polsce. Obecnie jest już dostępny dla wszystkich użytkowników bankowych aplikacji mobilnych w Polsce. Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku aktywnie korzystało z niego ponad 8,6 mln użytkowników, a jego popularność cały czas rośnie.

BLIK to bardzo szybka i wygodna metoda płatności, która dynamicznie zyskuje na znaczeniu. Najszybciej rośnie liczba przelewów na numer telefonu BLIK oraz transakcje w terminalach płatniczych. Użytkownicy coraz chętniej płacą nim również w polskim i zagranicznym e-commerce.

BLIK dołącza do SWIFT i rusza w świat

Jak poinformował operator Blik, system właśnie stał się częścią składową struktur SWIFT, co daje mu możliwość zaistnienia poza granicami Polski. Pierwszym nowym krajem, w którym pojawi się BLIK jest Rumunia. Wszyscy użytkownicy Blika już niedługo będą mogli swobodnie płacić w Euro.