Obecnie, jeśli subskrypcja kosztuje więcej niż poprzednio, w chwili jej odnowienia użytkownik musi zaakceptować podwyżkę ceny, żeby ją kontynuować. Jeśli tego nie zrobi, subskrypcja jest automatycznie anulowana, a więc przerwany zostaje dostęp do aplikacji lub usługi.

Z drugiej strony, pozostawiono furtkę dla deweloperów, którzy pod pewnymi warunkami mogą podnieść cenę abonamentu bez konieczności podejmowania przez klienta jakichkolwiek działań, zapewniając płynną kontynuację usługi.

Szczególne warunki dla tej funkcji są takie, że wzrost ceny nie występuje częściej niż raz w roku, nie przekracza 5 dolarów i 50% ceny subskrypcji jednorazowej lub 50 dolarów i 50% rocznej ceny subskrypcji i jest dozwolone przez lokalne prawo – wyjaśnia Apple.

Mimo wprowadzenia powyższej zasady, ??gdy cena subskrypcji wzrośnie o jakąkolwiek kwotę, Apple będzie zawsze powiadamiać klientów o tym fakcie przed jej odnowieniem. Informacje będą trafiać do użytkowników za pośrednictwem poczty e-mail, powiadomienia push i wiadomości w aplikacji. Gigant technologiczny dodał, że pojawią się również informacje o tym, jak przeglądać, zarządzać i anulować subskrypcje.

Apple uznał, że nowy system ma ułatwić życie klientom, którzy chcą kontynuować subskrypcję, ale mogą zapomnieć o jej przedłużeniu, co pociągało do tej pory konieczność ponownego zakupu. Jednak w przypadku niewielkich podwyżek cen Apple umożliwia kontynuację subskrypcji bez konieczności podejmowania przez klienta jakichkolwiek działań.

Dopóki powiadomienia o podwyżkach cen są jasne i łatwo widoczne, zmiana nie powinna być dla klientów zbyt problematyczna. Jednak już podnoszą się głosy, że system ten faworyzuje deweloperów i oczywiście Apple, które również zarabia na subskrypcjach – ponieważ niektórzy klienci mogą nie zauważyć, że subskrypcja została przedłużona po wyższej cenie, a niekoniecznie chcieli się na to zgodzić.

Najlepszą radą jest więc upewnienie się, że jesteście na bieżąco ze swoimi subskrypcjami, sprawdzając je od czasu do czasu, aby upewnić się, że nadal są przydatne, a także sprawdzając, ile płacicie za każdą z nich.