Predator to wielkie, niezwykle sprawne, humanoidalne stworzenie, które dzięki zaawansowanej technologii jest w stanie nie tylko skutecznie polować i zabijać, ale także podróżować pomiędzy rozmaitymi planetami. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia zawitał także na Ziemię.

Ten, pochodzący z kosmosu łowca zawitał po raz pierwszy na ekrany w 1987 roku i wtedy zmierzył się z nim oddział komandosów pod wodzą majora Dutcha Schaeffera, w którego wcielił się Arnold Schwarzenegger. Film tak bardzo spodobał się widowni, że producenci postanowili pociągnąć historię w kolejnych częściach, ale te widowiska nie były już tak dobre, jak pierwsze. Mało tego, Predatora postanowiono skonfrontować nawet z Obcym i o tej walce również powstały dwa filmy. Ekranizacje zakończyły się w 2007 roku, ale popularność postaci wyszła daleko poza kina i stał on również bohaterem licznych książek, gier wideo i komiksów, w tym wielu cross-overów z Obcym.

Co ciekawe, początkowo chciano, żeby w jego rolę wcielił się Jean-Claude Van Damme, który ze względu na swoje wojskowe umiejętności, miał nadać postaci zwinność i cechy łowcy. Ponieważ ten znany aktor kina akcji nie jest olbrzymim mężczyzną, słusznie uznano, że będzie wyglądał komicznie w konfrontacji ze Schwarzeneggerem, Carlem Weathersem i Jesse’em Venturą. Dlatego postawiono na  Kevina Petera Halla.

Wraz z rozwojem literatury i komiksów, wokół Predatora stworzono całą legendę, wiążącą jego gatunek z narodami takimi jak Aztekowie i Egipcjanie. To tam łowcy pojawili się po raz pierwszy i byli czczeni jak bóstwa. Oprócz historii gatunek Predatorów dostał nawet własny język i pismo, a także całą gamę wydawanych dźwięków. Stworzenie to jest tak inteligentne, że opanowało nawet język ludzi i doskonale go rozumiało.

Takie podwaliny dały zapewne sposobność do przygotowania scenariusza nowego filmu, którego akcję osadzono w XVIII-wiecznej Ameryce Północnej. Tak, film Prey przeniesie nas bardzo daleko w przeszłość i zmierzą się z nim Indianie.

Akcja filmu Prey rozgrywa się w 1719 roku. Tym razem, przeciwko Predatorowi stanie Naru, wywodząca się z plemienia Komanczów, która stając do walki z kosmicznym drapieżnikiem, udowadnia współplemieńcom, że dorównuje w umiejętnościach mężczyznom.

Reżyserem filmu jest Dan Trachtenberg, który powraca na plan po dłuższej przerwie, a możecie go znać za sprawą 10 Cloverfield Lane z 2016 roku. I to w sumie jego pomysłem jest kontynuacja filmów o Predatorze, a pierwotnie miał on nosić tytuł Skulls.

Nazwiska aktorów są raczej mało lub kompletnie nieznane, gdyż w trosce o klimat zatrudniono wyłącznie obsadę rdzennego pochodzenia. Główną rolę zagra Amber Midthunder, w pozostałych rolach wystąpią zaś Dakota Beavers, Stormee Kipp, Michelle Thrush oraz Julian Black Antelope.

Film trafi na platformę Hulu, a jego premiera została zaplanowana na 5 sierpnia 2022 roku. Co do premiery w Polsce, to nie ma jeszcze ostatecznego potwierdzenia, ale jest wysoce prawdopodobne, że trafi do naszego kraju za pośrednictwem serwisu Disney+.