W pozwie złożonym w tym tygodniu w San Jose w Kalifornii przeczytać możemy, że rodzina chłopca pozywa zarówno Apple, jak i jego partnera produkcyjnego, firmę Luxhshare. Carlos Gordoa i Ariani Reyes twierdzą, że ich syn na skutek alarmu Amber Alert jest zmuszony nosić aparat słuchowy.

Amber Alert, zwany też Child Alert, to specjalny alarm wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych, który nadawany jest w przypadku zaginięcia lub porwania dziecka. Co istotne w tym przypadku, alarm transmitowany jest do urządzeń elektronicznych i środków masowego przekazu. O ile jednak Child Alert w Polsce i całej Europie polega wyłącznie na publikacji wizerunku zaginionego dziecka, tak w USA towarzyszy mu także bardzo głośny i piskliwy dźwięk odbierany przez smartfony, którego celem jest zwrócenie uwagi.

To właśnie to miało doprowadzić do uszkodzenia słuchu nastolatka, który w trakcie nadawania alarmu korzystał ze słuchawek AirPods. Rodzina twierdzi, że incydent miał miejsce, gdy chłopak oglądał Netflixa na swoim iPhonie z jedną słuchawką w prawym uchu. W pozwie przeczytać można, że Amber Alert nadawał tak głośno, że „przerwał" błonę bębenkową chłopka, uszkodził ślimak i w konsekwencji słuch. Oprócz konieczności posiadania aparatu słuchowego, syn państwa Reyes cierpi również na szumy uszne i zawroty głowy.

Apple i Luxshare są oskarżane o „zaniedbanie i wadliwe zaprojektowanie i przetestowanie urządzeń, nieostrzeganie użytkowników, że słuchawki douszne są podatne na szybki i nieoczekiwany wzrost głośności oraz niewłaściwą produkcję AirPodsów".

Powodzi dodają, że gdyby Apple zaprojektowało AirPods tak, by sprzęt dokonywał samoregulacji do bezpiecznych poziomów lub ostrzegało o wzrostach głośności związanych z alertami, ich syn mógłby „żyć normalnym życiem". Gigant z Cupertino jest również oskarżany o otrzymanie co najmniej 1538 skarg dotyczących nagłych wzrostów głośności występujących w AirPods za pośrednictwem alertów lub powiadomień od 2019 roku i zignorowanie tego faktu.

Rodzina domaga się odszkodowania za krzywdę wyrządzoną chłopcu, ból i cierpienie, niepełnosprawność, udrękę psychiczną, traumę emocjonalną i przyszłe wydatki na leczenie, a także odszkodowanie karne od Apple.