Mimo to i wniosku o ogłoszenie upadłości nadal będzie zapewniać Rosjanom dostęp do bezpłatnych usług, takich jak wyszukiwarka, YouTube, Gmail, Mapy i Android.

W maju ubiegłego roku Rosja nałożyła na Google grzywnę w wysokości około 82 000 USD za nieusunięcie tysięcy treści uznanych za nielegalne. W grudniu władze nałożyły na firmę grzywnę w wysokości około 98 milionów dolarów z podobnych powodów. Szacuje się, że stanowi to około 5,7 procent obrotów Google w 2021 roku w Rosji.

To uniemożliwiło funkcjonowanie naszego biura w Rosji, w tym zatrudnianie i płacenie pracownikom z Rosji, płacenie dostawcom i oraz wypełnianie innych zobowiązań finansowych – powiedział Reuterowi rzecznik Google.

W ostatnich miesiącach regulator telekomunikacyjny Roskomnadzor naciskał na YouTube, aby zniósł ograniczenia w dostępie do rosyjskich mediów. Rosyjska telewizja poinformowała w zeszłym miesiącu, że komornicy skonfiskowali około 1 miliarda rubli (około 15 milionów dolarów) od Google po tym, jak odmówił przywrócenia dostępu stacji do swojego konta YouTube.

Chociaż Rosja zablokowała wiele innych platform i usług, w tym Google News, obecnie nie planuje uniemożliwiać użytkownikom w tym kraju dostępu do YouTube. Ta platforma streamingowa ma około 90 milionów rosyjskich użytkowników.

Rosyjski minister ds. rozwoju cyfrowego powiedział również, że pomimo testowania własnej, zamkniętej wersji internetu, kraj planuje pozostać podłączony do globalnej sieci.