Co prawda Honda E jest urocza, a długoterminowa współpraca z GM jasno określiła ambicje firmy dotyczące pojazdów elektrycznych, to japoński producent nadal pozostaje w tyle za większością innych producentów samochodów, a zwłaszcza za najbliższym rywalem Toyotą.

Ta ostatnia wprowadza w tym roku na rynek swój pierwszy popularny samochód elektryczny. Nic wiec dziwnego, że Honda ujawniła zwiastun Prologue, swojego pierwszego elektrycznego SUV-a, który co prawda zostanie wprowadzony na rynek w 2024 roku, ale już teraz powinien zostać nam w pamięci.

SUV Prologue wstępem do elektryfikacji marki Honda

Zapowiedzią samochodu jest tylko jeden render, czyli obraz wygenerowany z „deski kreślarskiej". Póki co nie zobaczymy Hondy Prologue w akcji, ale to co już można ocenić to czyste linie nadwozia i masywne, budzące zaufanie opony.

Pierwszy SUV elektryczny Hondy jest efektem współpracy projektowej między studiami w Los Angeles i Japonii, a także wsparcia ze strony GM. Na pewno jest tu trochę starych i nowych pomysłów, ale stosunkowo prosta estetyka sprawia, że Toyota BZ4X wygląda na inspirację nowego modelu.

Honda planuje zaprezentować 30 nowych pojazdów elektrycznych do 2030 roku i oczekuje, że ich sprzedaż będzie się utrzymywała na poziomie 2 mln sztuk. Jak sugeruje nazwa prezentowanego SUV-a jest on tylko wstępem do masowej produkcji i sprzedaży nowych pojazdów elektrycznych w oparciu o e:Architecture w 2026 roku. Wedle tej samej obietnicy, w 2027 roku ma ruszyć produkcja tanich samochodów elektrycznych, nad którymi także pracuje GM.

Obecnie nie dowiemy się nic więcej, ale dobrze jest wiedzieć, że Honda trzyma rękę na pulsie wydarzeń i ma rozległe plany odnośnie do produkcji i sprzedaży samochodów, jak również wobec rozwoju infrastruktury do ich ładowania.