Warto jednak odnotować, że szczoteczka szczoteczce nierówna i czasem siła jej działania będzie jedynie symbolicznym wsparciem, a czasem prawdziwą rewolucją. Jakie mamy rodzaje szczoteczek elektrycznych? Którą warto wybrać? Czy postawić na wszechobecną szczoteczkę soniczną, a może warto poznać najnowszą technologię magnetyczną?

Szczoteczka elektryczna - rodzaje?

Rodzajów szczoteczek elektrycznych, pod względem technologii, nie jest wcale dużo. Ale jeśli dodamy do tego równania różne modele różnych producentów, będziemy mieć już prawdziwą klęskę urodzaju, która dla osób dopiero zapoznających się z tematem może się okazać całkowicie nieczytelna. Uporządkujmy zatem fakty, zaczynając od najnowszej technologii, a kończąc na najstarszej.

  • Szczoteczka magnetyczna. Jej premiera miała miejsce dopiero w 2020 roku, a zaprezentowała ją marka Oral-B. Jest to najnowsze i prawdziwie rewolucyjne urządzenie, które nie tylko znakomicie myje zęby, ale również posiada cały szereg, niespotykanych nigdzie indziej i nigdy wcześniej udogodnień np. inteligentny czujnik nacisku czy interaktywny wyświetlacz.
  • Szczoteczka soniczno-rotacyjna (ORP). Urządzenie opracowane przez Oral-B, w latach około 2016-2018. Trudno określić jednoznaczną datę, gdyż ewoluowało z prostszych modeli, na bardziej zaawansowane. Nadal jest dostępne w sprzedaży. Łączy w sobie cechy dobrze znanej od lat technologii sonicznej, z technologią oscylacyjno-rotacyjną (okrągła główka). W szerokiej gamie modeli dostępne są również opcje dla dzieci - stomatolodzy rekomendują tego typu urządzenia młodym osobom, które przekroczyły trzeci rok życia. Dzieje się tak dlatego, że nie mają one jeszcze wykształconych zdolności manualnych, a niezwykle wygodna konstrukcja sprzętu oraz jego mechaniczne działanie, bardzo ułatwiają skuteczne umycie zębów.
  • Szczoteczka soniczna. Wynaleziona w roku 1964, choć jej prototyp pojawił się w 1939 roku. Tego typu urządzenie zostało opracowane już dawno temu. Dlaczego zatem wciąż jest obecne na rynku? Bo relatywnie łatwo je wyprodukować, a jego nazwa świetnie brzmi. Wiele osób uważa szczoteczkę soniczną za najnowszą technologię, dlatego też mnóstwo marek poszło za ciosem i zaczęło wypuszczać swoje wersje. 

Szczoteczka magnetyczna

Fizyki nie da się oszukać. Najważniejszy w działaniu dobrej szczoteczki do zębów jest kształt oraz ruch główki współpracujący z odpowiednią mechaniką urządzenia. Dlaczego? To mechaniczne usuwanie z powierzchni zęba zanieczyszczeń, przebarwień, resztek pokarmowych przez główkę ma największy wpływ na efektywność urządzenia.

Technologia magnetyczna to nie tylko okrągła główka poruszająca się w ruchu oscylacyjno-rotacyjnym wzbogaconym mikrowibracjami. Szczoteczka magnetyczna opiera się o liniowy napęd magnetyczny, który jest połączony bezpośrednio z główką szczoteczki, przenosząc bezpośrednio na nią mikrowibracje. Konstrukcja napędu jest prosta, dzięki czemu po drodze między silniczkiem a główką nie dochodzi do niepotrzebnych strat energii, dzięki czemu szczoteczka jest jeszcze bardziej dokładna i efektywna. Oprócz tego mamy tu do czynienia z całym szeregiem mniejszych lub większych udogodnień, które wprowadzają higienę jamy ustnej w zupełnie nowy wymiar. Po raz pierwszy użyto również inteligentnego czujniku nacisku, który informuje użytkownika zarówno o zbyt mocnym nacisku, jak i wskazuje zbyt słaby oraz ten odpowiedni.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Co powinno być najważniejsze dla zwykłego użytkownika szczoteczki elektrycznej? Nie niesamowita nazwa, ani super wygląd, ale przede wszystkim relacja na linii skuteczność – wygoda. Chodzi o to, by przez dwie minuty szczotkowania, umyć zęby jak najdokładniej. A zatem im mniejszy jest w tym procesie udział użytkownika, tym lepiej. Im szczoteczka bardziej działa sama z siebie, tym jest bardziej wygodna. A jeśli do tego dołożymy zdumiewającą skuteczność, wówczas otrzymamy produkt idealny i niosący prawdziwą pomoc. Taka właśnie jest szczoteczka magnetyczna Oral-B z serii iO.

Najbogatsza wersja, czyli model Oral-B iO 9 posiada aż siedem trybów czyszczenia (codzienny, intensywny, delikatny, bardzo delikatny, wybielający, do pielęgnacji dziąseł, do pielęgnacji języka). Pozostałe szczoteczki z linii są nieco tańsze i (w zależności od modelu) posiadają mniej lub więcej trybów i innych drobnych udogodnień. Warto jednak podkreślić, że wszystkie myją zęby tak samo dobrze i wszystkie oparte są na unikalnej technologii magnetycznej. Wszystkie posiadają kolorowy wyświetlacz, który komunikuje najważniejsze informacje.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Już pierwsze badania potwierdziły, że Oral-B iO, w zestawieniu ze szczoteczką soniczną Philips Sonicare DiamondClean SMART4 usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc (Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54-60). Z kolei w porównaniu do szczoteczki manualnej Oral-B iO usuwa do 100% więcej płytki bakteryjnej, a zęby są zauważalnie bielsze już od pierwszego dnia używania szczoteczki dzięki usunięciu przebarwień powierzchniowych.

Szczoteczka soniczna

Technologia szczoteczki sonicznej niedługo skończy sześćdziesiąt lat, więc jest najstarszą z obecnie występujących na rynku. Oczywiście musiała poczekać na swoją największą popularność, którą przeżywa od kilku lat- powracająca w nowoczesnej formie, oferowana przez wielu producentów, komunikowana jako zupełna nowość.  Na czym polega soniczność? W dużym skrócie jest do zdolność do emitowania fali dźwiękowej o określonej częstotliwości (w przypadku szczoteczek sonicznych to średnio 250-260Hz). Ta fala sprawia, że w jamie ustnej powstaje piana z wody, pasty do zębów oraz śliny i wspomaga ona cały proces mycia poprzez docieranie do różnych zakamarków jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna charakteryzuje się podłużną główką przypominającą główkę szczoteczki manualnej. Wykonuje ona ruchy w jednej płaszczyźnie- z boku na bok. Wymaga to dodatkowej techniki mycia od użytkownika- należy przykładać główkę do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni i wykonywać ruch wymiatający.

Tego rodzaju szczoteczkę na fali jej popularności zaczęli produkować niemal wszyscy- pojawiały się nawet w sieciach supermarketów, sygnowanie właśnie nimi. Zwykle posiadają od 3 do 6-7 trybów (w zależności od producenta i modelu), nieliczne mają możliwość współpracy ze smartfonem, niektóre posiadają czujnik nacisku, wskazujący, kiedy zbyt mocno główka jest przyciskana do powierzchni zębów.

Szczoteczka soniczno-rotacyjna (szczoteczka ORP)

Szczoteczka soniczno-rotacyjna to produkt marki Oral-B. Łączy ze sobą właściwości soniczne, ale posiada okrągłą główkę działającą 3D- oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnie. Dzięki okrągłemu kształtowi główki, na który marka nieustannie stawia, jest w stanie ona objąć dokładnie zęba z każdej strony, a charakter jej ruchów sprawia, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych ruchów z naszej strony.

Model Oral-B Pro3 to model, który posiada czujnik nacisku, trzy tryby czyszczenia (codzienny, delikatny, wybielanie), a jego mechanika oparta jest o okrągłą główkę pracującą w 3D – ruchy pulsacyjne rozbijają płytkę bakteryjną a ruchy oscylacyjno-rotacyjne ją wymiatają.

W ten sposób otrzymujemy urządzenie oparte na dobrze znanej technologii, która (oczywiście) została wyśrubowana do standardów godnych naszych czasów. Możemy zatem liczyć na skuteczność oraz delikatność, która ważna jest przy trosce o dziąsła i szkliwo. Możemy liczyć na nowocześnie wyglądające urządzenie z timerem, etui podróżnym i tradycyjną ładowarką, która naładuje akumulator do pełna w kilka godzin. Ten będzie pracować później nawet dwa tygodnie.

Szczoteczka elektryczna - czy warto?

Z całą pewnością tak. Każdy jej rodzaj będzie lepszy od zwykłego urządzenia manualnego. Jednak, przy ostatecznej decyzji, należy wziąć pod uwagę cały szereg różnych czynników. Dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie: Jakie są moje potrzeby, co chcę osiągnąć dzięki odpowiedniej szczoteczce? Czy wystarczy kupić jakąkolwiek szczoteczkę elektryczną, trochę na zasadzie „lepiej coś niż nic", czy zdecydować się na naprawdę najnowszą technologię, która stanowić będzie realny przełom?

Warto odnotować, że najdroższe modele szczoteczek sonicznych kosztują, mniej więcej, tyle samo co szczytowe modele szczoteczek magnetycznych. Nie mamy więc do czynienia z żadnym poważnym dylematem na tym polu. Oczywiście paleta opcji jest ogromna, dlatego trzeba solidnie zapoznać się z tematem. Najważniejsze w tym całym nawale informacji jest jednak to, że wszystkie szczoteczki soniczne działają podobnie, niezależnie od ceny. A użytkownik tak samo mocno musi się napracować. Natomiast szczoteczka magnetyczna dostępna jest również w tańszych opcjach, ale też działa tak samo. Warto podkreślić: tak samo dobrze jak jej bardziej zaawansowane wersje.

Dlatego ostateczny zakup należy potraktować jako długofalową inwestycję w zdrowie i znakomity wygląd. To trochę tak, jak z materacami. Do wyboru mamy bardzo różne opcje, ale każdy wie, że jednorazowy wydatek, będzie się potem zwracać każdej nocy i odpłacać nam wypoczętymi mięśniami, zregenerowanym kręgosłupem i dobrym samopoczuciem. Zadbane zęby to nie tylko zdrowie, ale również schludny wizerunek. Wybierzmy taką szczoteczkę elektryczną, która spełni wszystkie nasze wymagania i przez długie lata będzie cieszyć nas swoim niezawodnym działaniem.