Muzeum Intela pierwotnie otworzyło swoje podwoje w 1983 roku. Powstało ono z myślą prezentowania dziejów firmy, a dopiero później pojawił się pomysł rozszerzenia działalności. Według producenta chipów Intel jest jedyną firmą w Dolinie Krzemowej z publicznym muzeum poświęconym nauczaniu ludzi o historii Intela i technologii, którą rozwijał w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Muzeum odwiedzało średnio około 85 000 odwiedzających rocznie, zanim zostało zamknięte z powodu pandemii.

 

Pomysł cyfrowej wersji muzeum był opracowywany od lat i trzeba przyznać, że zespołowi pracującemu nad wirtualnym odpowiednikiem ekspozycji udało się przygotować idealne warunki do zwiedzania i poznawania zgromadzonych eksponatów.

Intel ogłosił nowe wirtualne muzeum w Międzynarodowy Dzień Muzeów (IMD), który ma na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia wymiany kulturalnej oraz promowanie współpracy i pokoju między narodami. IMD obchodzone jest w maju, a istnieje od 1977 roku.

Chętni do zwiedzania mogą przechadzać się po wirtualnym muzeum, które znajduje się na stronie internetowej Intela. Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z Google Street View, dzięki bardzo zbliżonemu interfejsowi poczujecie się jak w domu. Przy okazji pojawiła się informacja, że fizyczne Muzeum Intela może zostać ponownie otwarte w lipcu.