Podejście do palenia papierosów zmienia się na przestrzeni ostatnich lat. Troska o zdrowie obywateli powoduje, że większość państw wprowadza restrykcyjne zasady dotyczące palenia w miejscach publicznych. Od dłuższego czasu staje się ono utrudnione w miejscach pracy.

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy mieli obowiązek zapewnienia palącym pracownikom wyznaczonego miejsca do palenia papierosów, tzw. palarni. Ten obowiązek zniknął wraz ze zmianą rozporządzenia dotyczącego ogólnych przepisów i higieny pracy. Pracodawcy nie muszą już zapewniać miejsca na dymek. I tego nie robią, troszcząc się o zdrowie pracowników. Często popielniczki ustawiane są po prostu przed wejściem do biurowców. Dla palaczy oznacza to dodatkową trudność. Aby zapalić, muszą stracić więcej czasu, poświęcając na dymka niekiedy całą przerwę.

Niemodne i kłopotliwe

Palenie jest niemodne i kłopotliwe. Niemal wszystkie kraje europejskie zakazują palenia w miejscach pracy. Pierwsza była Irlandia, która dokonała tego już w 2004 roku. W wielu państwach zakazuje się palić także w miejscach publicznych, co powoduje, że wyjeżdżając służbowo, trzeba sprawdzać, jakie restrykcje panują w danym miejscu, by nie narazić się na kłopoty. W Austrii, podobnie jak w Polsce, nie można palić w restauracjach, barach, ani żadnych innych pomieszczeniach zamkniętych. Podobne prawo obowiązuje w Arabii Saudyjskiej, Francji, Grecji, Czechach, Włoszech (Włochy były pierwszym krajem, który w 2003 roku wprowadził zakaz palenia w miejscach publicznych znajdujących się pod dachem). Z ostatnich doniesień wynika, że Wielka Brytania planuje do 2030 roku doprowadzić do sytuacji, w której żaden obywatel Zjednoczonego Królestwa nie będzie palaczem tytoniu.\

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Coraz gorsza sława

Palenie staje się coraz gorzej widziane w kręgach biznesowych. Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, najlepsze pomysły w miejscach pracy powstawały w zadymionych pomieszczeniach, a atrybutem prezesa był papieros. Dzisiaj jest zupełnie odwrotnie. Wśród menadżerów i prezesów palenie przestaje być dobrze widziane. Stawia się na aktywność fizyczną, dbałość o formę i zdrowie. Palenie się w to nie wpisuje. Wyjście na dymek w przerwie spotkania biznesowego czy konferencji, grozi nieprzyjemnymi spojrzeniami, a zapach, jaki pozostawia na garniturze palenie, budzi dystans. Podejście do palenia papierosów zmienia się na całym świecie. Spotykając się z partnerami biznesowymi z różnych krajów, warto dokładnie przeanalizować obowiązujące w tych miejscach zasady, by nie narazić się na pobłażliwe spojrzenia czy nawet postawić na szalę powodzenie spotkania biznesowego.

Nikotynowe alternatywy

Chcąc zadbać o wizerunek, warto pomyśleć o dyskretnej w użyciu i mniej szkodliwej nikotynowej alternatywie. Jakiej? Dostępnych jest wiele produktów, które, choć dostarczają nikotynę, są mniej ryzykowne dla zdrowia niż papierosy. Donoszą o tym coraz częściej naukowcy[¹]. Co także ważne, takie produkty pozwalają ukryć nałóg, co szczególnie przydaje się podczas biznesowych spotkań. Wśród takich produktów są na przykład saszetki VELO. Nie wytwarzają dymu, nie zawierają tytoniu, nie generują żadnych zapachów, a do tego nie wywierają negatywnego wpływu na inne osoby wokół. Umieszcza się je pomiędzy dziąsło a górną wargę. Można ich używać w pracy, na spotkaniach – zawsze wtedy, kiedy głód palenia jest najsilniejszy, a chcemy ukryć słabości czy nie opuszczać ważnych biznesowych wydarzeń.

Saszetki VELO zawierają o 99 proc. mniej toksycznych substancji w porównaniu z tradycyjnymi papierosami. W ich składzie znajduje się nikotyna, woda i inne wysokiej jakości składniki (w tym te na bazie roślin), aromat i substancje słodzące. Umożliwiają dostarczenie nikotyny w różnych stężeniach, ale bez wytwarzania substancji smolistych i bez żadnych zapachów. Pozwalają poczuć się pewnie, gdy dopada głód palenia, a nie znamy ani miejscowych przepisów, ani nie wiemy, gdzie szukać miejsc, w których można zapalić bez narażania się na nieprzyjazne spojrzenia, a nawet wysoki mandat.

[¹] https://asobczak.com.pl/woreczki-nikotynowe-nowy-rewelacyjny-jak-sie-wydaje-produkt-pomocny-w-redukcji-szkod-wywolanych-paleniem-tytoniu/