W niedawnym hicie Netflixa, filmie Nie patrz w górę, mogliśmy zobaczyć co dzieje się, kiedy z Ziemią zderza się ogromny obiekt. Co prawda tam mieliśmy do czynienia z kometą, ale naukowcy z NASA wyliczyli, że 7335 (1989 JA) również nie należy do drobinek i jest czterokrotnie większa od Empire State Building. Nie pozostawiają także złudzeń, że w przypadku kolizji z naszą planetą doszłoby do kataklizmu.

Asteroida jest tegorocznym rekordzistą, jeśli chodzi o wielkość, ale szczęśliwie ominie Ziemię w bezpiecznej odległości.

7335 (1989 JA) jest od dawna monitorowana przez NASA i szczęśliwie dla nas jej trajektoria omija Ziemię w bezpiecznej odległości. Obiekt ma wielkość 1,8 km i przemieszcza się z oszałamiającą prędkością 76 tys. km/godz. Dla porównania, wystrzelony pocisk porusza się 20 razy wolniej.

Ogromna asteroida znajdzie się najbliżej Ziemi w piątek (27 maja). Specjaliści uspakajają, że będzie na tyle daleko, że możemy spać spokojnie. Przeleci obok w odległości około 4 mln km, czyli ponad 10 razy dalej od odległości dzielącej nas od Księżyca.

7335 (1989 JA) powróci w pobliże Ziemi w lipcu 2055 roku, ale wtedy będzie naprawdę daleko. Wyliczono, że przeleci w odległości 70 razy większej od odległości dzielącej nas od naturalnego satelity.