Gdy było już bardzo źle, Microsoft podjął decyzję, że koniecznie musi mieć nowoczesną przeglądarkę stron internetowych, zdolną wejść do gry przeciwko konkurencji. W takich okolicznościach powstał Edge. I jest ona wszystkim tym, czym nie udało się zostać Internet Explorerowi. Microsoft realizuje obecnie swoje plany wycofania IE, zgodnie z ogłoszonym rok temu terminarzem. Ostatecznie IE zniknie już za trzy tygodnie 15 czerwca.

Internet Explorer stracił koronę wiele lat temu

Jeszcze na początku XXI wieku przeglądarka Microsoftu zdecydowanie dominowała na rynku. Potem pojawiły się Firefox i Opera, które zaczęły odbierać Microsoftowi kawałki tortu. Punkt zwrotny nadszedł w 2009 roku, kiedy ludzie mieli już spore oczekiwania wobec przeglądarek internetowych, ale Microsoft wciąż wahał się, czy dodawać nowoczesne funkcje do IE.

W tym samym roku Google wypuściło Chrome, co spowodowało gwałtowny spadek użycia IE i początek jego końca. Google szedł łeb w łeb z IE do połowy 2012 roku, a potem pozostawił przeglądarkę Microsoftu i wszystkie inne również daleko w tyle.

Dopiero wtedy Microsoft zaczął regularnie aktualizować Internet Explorera, ale szkody wyrządzone przez konkurencję były już nieodwracalne. Wraz z wydaniem Windows 10, pojawiła się także nowa przeglądarka Egde. Nastąpiło to w 2015 roku, kiedy na rynku praktycznie dominował Chrome.

Nawet wypuszczenie nowej przeglądarki, Microsoft nie zdołał przełamać złej passy. Dopiero rezygnacja z pierwszej edycji Edge'a i przesiadka do wersji opartej na kodzie Chromium, tym samym, na którym działa Google Chrome, dodała przeglądarce MS skrzydeł.

Microsoft od kilku lat dąży do wyeliminowania Internet Explorera, ale według StatCounter jego udział w rynku nadal wynosi około 0,38 procent. W międzyczasie Edge zdołał pozyskać 4% rynku przeglądarek. Mimo że ułamkowy udział IE może wydawać się drobiazgiem, to w rzeczywistości jest to naprawdę wiele osób. Microsoft wzywa tych ludzi do uaktualnienia do Edge przed 15 czerwca i nie przyjmuje odpowiedzi „nie". Ciekawe, jaki będzie skutek tego działania.