Co ciekawe, zapowiedź ta pojawiła się wkrótce po tym, jak prezes rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos oskarżał Elona Muska, że wysyłając na Ukrainę terminale, wspiera nazistowski rząd w tym kraju.

Chińskie czasopismo Modern Defence Technology opublikowało w zeszłym miesiącu artykuł ostrzegający o potencjalnych zagrożeniach stwarzanych przez satelity Starlink. Badanie było prowadzone przez naukowca z Pekińskiego Instytutu Telekomunikacji, a wspierało go kilku specjalistów pracujących dla chińskiego przemysłu obronnego.

Ponieważ Starlink ciągle się rozwija, a także ze względu na ogromny, wszechstronny potencjał zastosowań, przyniósł on ukryte zagrożenia i wyzwania dla naszego kraju. Należy opracować kombinację miękkich i twardych metod unieszkodliwiania satelit, aby utraciły swoje funkcje i zniszczyły system operacyjny konstelacji.

Niektóre z potencjalnych zastosowań wojskowych Starlink sugerowane przez naukowców obejmują umożliwienie dronom i myśliwcom stealth zwiększenia prędkości transmisji danych ponad 100-krotnie. Według gazety satelity mogą również oferować łączność online żołnierzom w terenie, likwidować w kosmosie ważne cele za pomocą ich silników jonowych i przenosić ładunki wojskowe – pisze chińska gazeta Modern Defence Technology.

Skądinąd wiadomo, że SpaceX podpisało umowę z Departamentem Obrony USA na opracowanie instrumentów, które mogą wykrywać i śledzić broń hipersoniczną i to właśnie ten element może szczególnie niepokoić Chiny.

Teraz Chiny muszą przeciwdziałać satelitom Starlink. Już teraz trwają prace nad sposobem emisji mikrofal zdolnych zakłócać komunikację satelitarną lub niszczyć komponenty poszczególnych urządzeń. Drugi pomysł to broń laserowa zdolne do oślepiania i uszkadzania satelit. Chińscy wojskowi wykluczyli natomiast opcję użycia pocisków, gdyż zniszczone w ten sposób satelity zamienią się w ogromną ilość kosmicznych śmieci, a poza tym ich ilość jest zbyt wielka — obecnie ponad 2000, z planami ekspansji do ponad 30 000.

W międzyczasie Chiny uruchomiły własny odpowiednik Starlink, zwany Xing Wang lub StarNet, oferujący dostęp do Internetu w odległych lokalizacjach. W grudniu złożono skargę do Biura Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej, w której opisywano incydent, w którego trakcie satelita Starlink niemal uderzyła w chińską stację kosmiczną.