Biorąc pod uwagę, że Elon Musk ma mnóstwo wielbicieli, którzy spijają z jego ust każde wypowiedziane słowo, to przez ten film wiele osób mogło popaść w kłopoty. Dlaczego? Z ekranu nie przemawiał do nich Musk, a jedynie podstawiony aktor z podmienioną dzięki technologii twarzą.

Film, który zaczął pojawiać się na niektórych kanałach YouTube, reklamuje platformę kryptowalut o nazwie BitVex, która okrada swoich klientów. Oszuści stojący za BitVex twierdzą, że platforma została założona przez Muska i opracowana „przez najlepszych matematyków z Tesli".

W minioną środę, prawdziwy Eon Musk zamieścił komentarz pod kłamliwym postem na Twitterze. Wtedy miał on już niemal 500 000 wyświetleń.

"Yikes. Def not me" - napisał na Twitterze prawdziwy Elon Musk

W filmie deepfake, Musk opowiada o tym, jak nowy projekt BitVex zapewni osobom, które zdeponują swoją kryptowalutę na platformie, 30% zwrotu z inwestycji każdego dnia w ciągu trzech miesięcy.

Ponieważ nagranie powstało na podstawie prawdziwego wywiadu, jakiego dyrektor generalny Tesli udzielił szefowi TED, Christowi Andersonowi w kwietniu, może nie wzbudzać od razu podejrzeń. Jednak kiedy obaj panowie zaczynają mówić, ich głosy słabo pasują do ruchu ust.

Według Bleeping Computer, który poinformował o aferze z BitVex, deepfake z Muskiem był tylko jednym z wielu wykorzystywanych przez oszustów do zwabienia ofiar na YouTube. Proceder rozpoczął się na początku maja i wtedy do sieci trafiło wiele deepfake’ów ze znanymi ludźmi z branży kryptograficznej, technologicznej i inwestycyjnej.

Na szczęście oszustwo okazało się niezbyt skuteczne. Bleeping Computer wytropił depozyty w wysokości 1700 dolarów, ale zastrzega, że rzeczywista liczba może być wyższa.

Witryny BitVex przestawały działać co jakiś czas, ale film na YouTube z 90 000 wyświetleń promujący platformę, różne krótkie filmy na YouTube i post na Twitterze z deepfakiem Musk były online bez przerwy.

Zastanawiające jest zachowanie serwisów YouTube i Twitter, które nie zareagowały, a także odmawiały wszelkich komentarzy w tej sprawie.