Pomimo niedawnych prób podejmowanych przez Nvidię, mających na celu ograniczenie kopania kryptowalut na kartach graficznych GeForce RTX z serii 30 już znalazło się rozwiązanie niweczące te wysiłki. Pojawił się skuteczny sposób na przekształcenie kart mobilnych w niestandardowe wersje na komputery stacjonarne.

Takie zmodyfikowane karty graficzne oferują pełną moc wydobycia mobilnego procesora graficznego Nvidia, ale można ich używać poza laptopem, w typowej konfiguracji górniczej.

Kopanie kryptowalut na procesorach graficznych Nvidii powróciło

Kopanie kryptowalut to niekończąca się opowieść — gdy tylko Nvidia wymyśli sposób na jej zakończenie, ktoś gdzieś znajdzie obejście. Jak być może wiecie, karty graficzne Nvidii z serii RTX 30 są wyposażone w limiter Lite Hash Rate (LHR), co teoretycznie powinno sprawić, że będą nieskuteczne w przypadku kopania kryptowalut. Jednak entuzjaści górnictwa znaleźli sposoby na zwiększenie wydajności takich procesorów graficznych.

Wczesne obejścia odblokowały do 70% mocy wydobywczej karty sprzed LHR, a ostatnio pojawiła się nowa metoda, która odblokowała 100%. Niedługo potem Nvidia ponownie rozprawiła się z wydobyciem i wprowadziła nowy sterownik (512,95), który całkowicie wyłączył obejście LHR. Krótko mówiąc, zainstalowanie sterownika powoduje przywrócenie GPU do poprzedniej mocy wydobywczej, ograniczonej do 70%.

Nie wiadomo, ile czasu zajmie przywrócenie zdolności wydobywczych do 100%, ale górnicy mogą po prostu nie instalować nowych sterowników i prowadzić swoją działalność. Jednak dla tych, którzy nie chcą się ograniczać, chińscy spece wpadli na nowy pomysł — przekształcenie kart graficznych Nvidia przeznaczonych tylko do laptopów w pełne procesory graficzne do komputerów stacjonarnych.

Należy tutaj zauważyć, że mobilne karty Nvidia nie są oparte na projekcie LHR, który znamy z wersji na komputery stacjonarne, co oznacza, że ostatnia aktualizacja sterowników Nvidii ich nie dotyczy.

Jednak wydobywanie kryptowalut na laptopie nie jest tak opłacalne, jak na komputerze stacjonarnym lub farmie wydobywczej, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego te niestandardowe karty są tworzone w pierwszej kolejności.

Na papierze cały proces wygląda naprawdę łatwo. Moderzy po prostu wyjmują mobilny procesor graficzny Nvidia i umieszczają go na płytce drukowanej klasy desktop z dołączoną chłodnicą. Sytuacja jest odwracalna, a więc po przejściu na emeryturę, procesor może wrócić do laptopa i służyć graczom.

Należy jednak pamiętać, że mobilne wersje procesorów graficznych Nvidii nie będą tak wydajne, jak ich odpowiedniki na komputery stacjonarne. Co ważniejsze, chociaż mogą w końcu trafić na rynek wtórny, lepiej zainwestować w nową kartę, która została stworzona do komputerów stacjonarnych i nie spędziła niezliczonych godzin na wydobywaniu kryptowalut.

Jak wynika z wielu publikacji, procesor graficzny Nvidia GeForce RTX 3070M do laptopów będzie oferował wydajność kopania kryptowalut na poziomie około 65 MH/s w Ethereum, co daje maksymalnie 1,30 USD dziennie.