Hiszpański rząd zatwierdził plan wydania 12,25 miliarda euro na przemysł półprzewodników i mikroukładów do 2027 roku. Jak ujawniła minister gospodarki Nadia Calvino - ??9,3 mld euro pochłonie budowa fabryki.

Pieniądze pochodzące z unijnych funduszy pomocy na wypadek pandemii są kierowane do gospodarki cyfrowej i popytu kreowanego przez niedobory chipów. Pierwotnie ustalono ją na 11 miliardów euro i taką kwotę podawał hiszpański premier Pedro Sanchez. Jednak w tym miesiącu nastąpiła korekta planu i kwota przeznaczona na rozwój nowej gałęzi gospodarki została powiększona o 1,5 mld euro.

Hiszpania jak Dolina Krzemowa

Minister gospodarki Calvino stwierdziła, że celem działań jest kompleksowe rozwinięcie zdolności projektowych i produkcyjnych hiszpańskiego przemysłu mikroelektroniki i półprzewodników, obejmującego cały łańcuch wartości, od projektowania po produkcję chipów.

Według rządu plan sfinansuje krajowe zdolności produkcyjne półprzewodników w zakresie najnowocześniejszych (poniżej 5 nanometrów) i średnich (powyżej 5 nanometrów) produkcji półprzewodników za pomocą inwestycji w wysokości 9,3 miliarda euro.

Kolejny 1,1 mld euro zostanie wydany na badania i rozwój, a 1,3 miliarda euro zostanie przeznaczonych na projektowanie chipów. Na wsparcie mogą liczyć także hiszpańskie firmy, biorące udział w strategicznych europejskich projektach. Na ten cel przeznaczono 200 mln euro.