Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski ogłosił bardzo ambitny i kosztowny plan odbudowy największego samolotu na świecie, jakim do momentu zniszczenia przez rosyjską armię był An-225. Ten latający kolos padł ofiarą bombardowania i został całkowicie zniszczony. Budowa nowego egzemplarza ma kosztować 800 tysięcy dolarów. Widać, że Ukraińcy traktują ten plan prestiżowo, a prezydent Zełenski podkreśla, że tu nie chodzi o pieniądze, ale o pokazanie światu ambicji narodu ukraińskiego.

 An-225 Mrija to taki samolot, którego pojawienie się w dowolnym zakątku świata powoduje wielką ekscytację. Start i lądowanie tego kolosa to wspaniałe widowisko. Niestety rosyjskie naloty i bombardowania jego macierzystego lotniska sprawiły, że został on zniszczony w swoim hangarze.

Przez kilkadziesiąt godzin firma Antonov Corporation nie znała losu samolotu, ale później potwierdziła, że lotnisko i hangar zostały zbombardowane, wybuchł pożar i maszyna jest całkowicie zniszczona.

Informacja o tym wydarzeniu obiegła cały świat i wywołała smutek wśród entuzjastów lotnictwa i fanów, których doczekał się Antonow.

Ukraińska firma Antonov Corporation straciła swój flagowy samolot, który zapisał się na kartach historii nie tylko jako największa maszyna na świecie, ale także poprzez rozmaite akcje, także humanitarne, w których brał udział.

Jego historia była dość burzliwa, bo w czasach ZSRR miał on służyć do transportu radzieckich wahadłowców kosmicznych Bura. Wraz z upadkiem tego pomysłu zakończyło się zapotrzebowanie na tak gigantyczny samolot. Do tego czasu powstał jeden z dwóch An-225 i do momentu zniszczenia służył on w ukraińskich liniach Antonov Airlines.

Ukraina zbuduje nowy An-225 - największy samolot na świecie

Okazuje, że budową nowych wersji tego giganta zainteresowana jest chińska firma Airspace Industry Corporation of China, a także przedsiębiorstwo z Turcji. Jeszcze w zeszłym roku miało miejsce spotkanie Erdogana z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, gdzie tureckie władze miały złożyć propozycję budowy kilku takich maszyn. W związku z tym nie wiadomo czy Ukraina zdecyduje się na którąś z wymienionych ofert czy zdecyduje się na jeszcze inne rozwiązanie.

Zełenski ujawnił plan odbudowy An-225 podczas niedawnego spotkania z uczniami. Jak przyznał koszt jest szacowany na 800 mln dolarów i wszyscy zdają sobie sprawę, że to gigantyczna kwota. Niemniej, jak powiedział prezydent Ukrainy: „W tym przypadku nie chodzi o pieniądze, ale o naszą ambicję oraz nasz hołd jaki oddamy wszystkim pilotom poległym w obronie kraju".

W tej chwili nie wiadomo, kiedy i gdzie rozpoczną się prace nad nowym samolotem An-225 ani też kto będzie wykonawcą tego ambitnego planu.