Toyota stworzyła działający prototyp przenośnego wkładu wodorowego, który może sprawić, że to alternatywne źródło energii będzie bardziej przystępne do codziennego użytku. Pomysł jest podobny w koncepcji do zbiornika z propanem, umożliwiając użytkownikom szybką i łatwą wymianę nabojów w razie potrzeby. Toyota szacuje, że jeden wkład może dostarczyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do działania typowej domowej kuchenki mikrofalowej przez 3-4 godziny.

Kanister został opracowany we współpracy ze spółką zależną Woven Planet Holdings. Mierzy około 40 cm długości i ponad 17 cm średnicy, a waży niespełna 5 kilogramów.

 

Producent samochodów przyznał, że obecnie większość wodoru wytwarzana jest z paliw kopalnych i jest wykorzystywana do rafinacji ropy naftowej i produkcji nawozów. Toyota wierzy jednak, że w przyszłości wodór będzie wytwarzany przy użyciu technik o bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla i będzie wykorzystywany w szerszym zakresie zastosowań.

Toyota zaprezentowała wymienne pojemniki z wodorem. Zapowiada się rewolucja w zasilaniu domowych instalacji?

Toyota nie podała żadnych konkretnych przypadków użycia swoich wkładów wodorowych, ale dołączona grafika przedstawia użycie w samochodach, dronach, motocyklach, a nawet do ładowania urządzeń mobilnych. Japoński rząd aktywnie pracuje nad badaniami promującymi bezpieczne przyjęcie wodoru.

Jak podkreśla Toyota, jej celem jest stworzenie społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, w którym każdy ma dostęp do czystej energii. Ich wysiłki rozpoczną się w Japonii, zanim rozszerzą się na cały świat.