Start i lądowanie miały miejsce w obiekcie Launch Site One firmy Blue Origin, znajdującym się na ranczu Corn Bezos w pobliżu Van Horn w Teksasie. Start był piątym lotem załogowym Blue Origin i 21. pomyślnym startem platformy New Shepard.

Blue Origin może się pochwalić bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Ich rakieta wykorzystuje jako paliwo ciekły wodór i tlen. Typowe paliwa rakietowe wytwarzają odpady, od pary wodnej przez tlenki glinu po ogromne ilości CO2. Dla porównania Blue Origin twierdzi, że ich system startowy wytwarza parę wodną, minimalne produkty spalania i praktycznie nie emituje CO2.

Kolejny sukces Blue Origin

Procedura lotu wygląda zawsze w ten sam sposób, a cała akcja trwa około 11 minut. Po pierwszych trzech minutach kapsuła z pasażerami odłącza się od rakiety. Po rozdzieleniu kapsuła spędziła kilka minut w mikrograwitacji i przekroczyła linię Karmána, natomiast booster New Shepard rozpoczął powrót na Ziemię.

Niedługo po tym także kapsuła rozpoczęła opadanie w kierunku Ziemi. Po otwarciu spadochronów bez problemów wylądowała w wyznaczonym miejscu. Bezpieczny powrót i możliwość ponownego użycia komponentów to jeden z kluczowych mierników ogólnego sukcesu Blue Origin.

Wśród turystów znaleźli się między innymi Katya Echazarreta oraz Victor Correa Hespanha. 26-letnia Amerykanka, była wybrana i sponsorowana przez Space for Humanity. Podróż oficjalnie uczyniła z niej najmłodszą Amerykankę, która odbyła podróż w kosmos.

Z kolei Victor Correa Hespanha to 28-letni mężczyzna, który został pierwszym brazylijskim turystą kosmicznym, a jego wyprawę sfinansowała Crypto Space Agency, organizacja, która ma nadzieję zwiększyć możliwości podróży kosmicznych dzięki innowacyjności i finansowej sile rynku kryptowalut.

Koszt lotu jednej osoby nie jest znany, ale wiadomo, że bezpośredni konkurent firmy Bezosa, czyli Virgin Galactic, wyceniał je na ok. 450 000 dolarów. W związku z tym można się spodziewać podobnej ceny.