W poście na Telegramie Głuchowski ujawnił, że został oskarżony o zdyskredytowanie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w jednym ze swoich postów na Instagramie.

Jestem gotów powtórzyć wszystko, co tam zostało powiedziane: 'Zatrzymajcie wojnę! Przyznajcie, że to jest wojna przeciwko całemu narodowi i zatrzymajcie ją! – napisał.

BBC Russia poinformowało, że 13 maja moskiewski sąd rejonowy Basmanny wydał zaocznie nakaz aresztowania pisarza.

Dmitrij Głuchowski poszukiwany listem gończym

Kilka dni po inwazji na Ukrainę Rosja wprowadziła ustawę zakazującą rozpowszechniania „fałszywych" wiadomości o „specjalnej operacji wojskowej", mającą na celu demilitaryzację i „denazizację" Ukrainy przy jednoczesnej ochronie osób posługujących się językiem rosyjskim. Osobom skazanym za złamanie tego prawa grozi do 15 lat więzienia.

 

Reuters donosi, że Glukhovsky, który również pracował jako dziennikarz w Izraelu i relacjonował II wojnę libańską w 2006 roku, jest pierwszą ważną postacią kultury, która została umieszczona na liście poszukiwanych. Nie mieszka już w Rosji.

Glukhovsky ściśle współpracował ze studiem 4A Games nad rozwojem serii Metro. Ukraińska firma, która obecnie pracuje nad nową grą z tego cyklu, przeniosła się na Maltę już w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję.