Temat Czarnobyla powraca co jakiś czas. Najczęściej powodem są kolejne rocznice katastrofy w elektrowni atomowej, ale ostatnio mówiło się o nim sporo w kontekście wojny w Ukrainie i działań rosyjskich jednostek wojskowych w tym regionie oraz gigantycznego pożaru lasów okalających teren elektrowni.

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia pokazała światu jakiego spustoszenia dokonali w Czarnobylu rosyjscy żołnierze. Rozszabrowano wszystko co mogło stanowić jakąś wartość, dało się wykręcić lub dało się wynieść.

Z komputerów działających w centrum monitorowania promieniowania wymontowano procesory, pamięci, karty graficzne, dyski – słowem wszystko na czym można coś zarobić. To czego nie dało się wykręcić, jak serwery, zostało wyniesione, a reszta poważnie zniszczona.

Trzeba podkreślić, że armia nie przejmował sprzętu ze względu na znajdujące się na ni dane. Był to klasyczny rabunek.

Z kolei rosyjski ostrzał wywołał ogromne pożary pustoszące lasy okalające teren nieczynnej elektrowni. Ukraińcy ujawnili zdjęcia satelitarne będące dowodem na co najmniej siedem pożarów w zalesionym obszarze wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Pożary te zlokalizowane były w odległości 10 kilometrów od nieczynnej elektrowni, co czyniło je szczególnie niebezpiecznymi, zwłaszcza że ukraińscy strażacy nie byli w stanie ich ugasić z powodu rosyjskiej obecności w regionie.

"Czarnobyl: Zaginione taśmy" - nowy film dokumentalny HBO Max

Myślę, że subskrybenci HBO doskonale pamiętają miniserial „Czarnobyl", który stał się niezwykle popularny i bardzo szybko zyskał sympatię widzów. Mimo, że wszyscy znamy przebieg wydarzeń, autorom udało się zbudować niebywały nastrój oraz pokazać ludzkie dramaty w piekle po wybuchu reaktora.

Nowa propozycja HBO Max będzie całkowicie odmienna. Tym razem postawiono na film dokumentalny. Jednak bez obaw – nie pojawią się w nim oklepane ujęcia. Autorom udało się dotrzeć do nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów filmowych. Stąd pomysł na tytuł – „Czarnobyl: Zaginione taśmy".

Premiera „Czarnobyl: Zaginione taśmy" została zapowiedziana na 22 czerwca. Poniżej możecie zobaczyć pierwszy zwiastun tego ciekawie zapowiadającego się filmu dokumentalnego.