Gramofon został zaprojektowany we współpracy z zespołem specjalizującym się w muzyce house Swedish House Mafia. Ma design zgodny z wieloma innymi urządzeniami elektroniki użytkowej, które wyprodukowała Ikea.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsze urządzenie do odtwarzania płyt, jakie zapowiedziała Ikea. Jeszcze w 2018 roku ogłosiła gramofon produkowany we współpracy z Teenage Engineering. Jednak losy tego sprzętu nie są jasne. Z jednej strony Ikea twierdzi, że chciałaby wprowadzić go do sprzedaży w przyszłym roku, ale Teenage Engineering nie wspomina o takim produkcie w swoich zapowiedziach.

Ikea będzie sprzedawać gramofon

Na stronie Ikei można znaleźć wywiad z jednym z inżynierów Ikei — Carmen Stoicescu. Wspomina tam nieco o kulisach poprzednich prób wprowadzenia gramofonu na rynek, ale także ujawnia kilka szczegółów technicznych nowego gramofonu.

Ma on mieć wbudowany przedwzmacniacz, jest zasilany przez USB oraz posiada wymienną wkładkę i igłę. W komunikacie prasowym Ikea stwierdza również, że odtwarzacz będzie działał z głośnikiem Bluetooth Eneby, ale tylko przez połączenie przewodowe. Nie jest jasne, czy gramofon ma wbudowane głośniki, czy też jest ograniczony jedynie do wyjścia przewodowego.

Ikea nie podała ceny, ale ujawniła, że premiera jest planowana na jesień tego roku wraz z ponad 20 innymi produktami z kolekcji Obegränsad.