Szefem zespołu powołanego przez NASA jest astrofizyk David Spergel, który wcześniej pełnił funkcję dziekana wydziału astrofizyki na Uniwersytecie Princeton. Poza nim w zespole znajdą się eksperci z dziedziny aeronautyki, nauki i analityki danych.

Spergel ujawnił, że przyjrzą się dostępnym danym pozyskanym od rządów, ludności cywilnej, organizacji non-profit i firm, a następnie zbiorą dodatkowe informacje uzupełniające ich wiedzę. Ostatnim etapem ich pracy będzie wnikliwa analiza i sporządzenie raportu, który zostanie upubliczniony.

Zgodnie z zasadami NASA dotyczącymi otwartości, przejrzystości i rzetelności naukowej, ten raport zostanie udostępniony publicznie. – powiedział Daniel Evans, administrator ds. badań w Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

Wiele osób zaniechało prób wyjaśniania fenomenu UFO. Po części dlatego, że nie byli wytłumaczyć tych zjawisk na gruncie znanej nam nauki, a po drugie dlatego, że bardzo często uznawano ich za oszustów lub szaleńców. Dlatego NASA postanowiła firmować swoim autorytetem poważne analizy naukowe, które mają dotrzeć w postaci raportu do opinii społecznej.

Doniesienia o nieznanych obiektach na niebie pojawiają się od stuleci. Niestety poza sensacją nie przykuły nigdy uwagi dużych mediów głównego nurtu. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2017 roku, kiedy to The New York Times opublikował przełomowy artykuł na ten temat.