Firma testuje obecnie bezpłatną przeglądarkową wersję Photoshop w Kanadzie, gdzie użytkownicy mogą uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem swojego konta Adobe. Co ciekawe, przedsiębiorstwo opisuje swoją usługę jako „freemium", to znaczy oferować będzie ona wiele znanych z dotychczasowej wersji programu narzędzi i pozwoli wykorzystać podstawowe funkcje Photoshopa, ale niektóre opcje wciąż będą dostępne wyłącznie dla płatnych subskrybentów. 

Darmowy Adobe Photoshop dla każdego

Adobe po raz pierwszy udostępniło internetową wersję programu Photoshop w październiku, dostarczając uproszczoną wersję aplikacji, która może być używana do obsługi podstawowych edycji. Ten wariant oferował choćby warstwy i podstawowe narzędzia do edycji, ale daleko było mu do pełnego zakresu możliwości aplikacji. Adobe określało tę wersję jako narzędzie do współpracy - sposób, w jaki artysta może udostępnić obraz innym i pozwolić im zostawić kilka adnotacji, dokonać kilku drobnych poprawek i przekazać go z powrotem.

W ciągu ostatnich miesięcy firma Adobe wprowadziła jednak kilka aktualizacji usługi, a także zaczęła rozszerzać jej funkcjonalność poza pierwotne założenia. Dla przykładu wcześniej trzeba było udostępnić dokument w sieci z aplikacji komputerowej, ale teraz każdy subskrybent programu Photoshop może się zalogować i rozpocząć nowy dokument bezpośrednio z przeglądarki.

Celem Adobe jest wykorzystanie webowej wersji Photoshopa w taki sposób, aby aplikacja była bardziej dostępna i potencjalnie przyciągnęła użytkowników, którzy będą chcieli zapłacić za pełną wersję w przyszłości. Firma obrała podobną drogę z wieloma aplikacjami mobilnymi, w tym Fresco i Express. Wersja internetowa Photoshopa jest szczególnie ważna, ponieważ otwiera jedno z najpotężniejszych narzędzi graficznych praktycznie dla każdego zainteresowanego - nie potrzeba do tego high-endowej maszyny i wystarczy podstawowy notebook.

Producent nie podał harmonogramu, w którym wersja freemium zostanie udostępniona na szerszą skalę. W międzyczasie firma kontynuuje aktualizowanie internetowej wersji programu o więcej narzędzi, a otrzyma ona również wsparcie mobilne i komentowania obrazów.