…zakłócenia radiowe.

Wąskopasmowe sygnały elektromagnetyczne zostały wykryte przez sferyczny radioteleskop Aperture Spherical (FAST) o średnicy pięciuset metrów, nazywany Sky Eye. Jest to największy i najczulszy radioteleskop na świecie.

Chiny nawiązały kontakt z cywilizacją pozaziemską?

FAST, który jest niezwykle czuły na fale radiowe o niskiej częstotliwości, dołączył do projektu Breakthrough Listen SETI w październiku 2016 roku.

Jego zadaniem jest poszukiwanie inteligentnej komunikacji pozaziemskiej we Wszechświecie. Jego pełne wdrożenie nastąpiło w 2020 roku i od tego czasu poszukuje śladów obcego życia.

Nowe sygnały różnią się od wychwytywanych wcześniej. W związku z tym poddano jej wnikliwej analizie zespołu naukowego. Poinformował o tym Zhang Tonjie, główny naukowiec zespołu zajmującego się poszukiwaniem cywilizacji pozaziemskich, założonego przez Uniwersytet w Pekinie, Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Chińskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Berkeley z Kalifornii.

Dwa zestawy ciekawych danych znaleziono w 2020 roku podczas przetwarzania informacji zebranych rok wcześniej, a kolejny w 2022 roku. Ten ostatni pochodził z obserwacji celów na egzoplanetach.

Jednak zanim zaczniemy przygotowywać się do powitania obcych, musimy poczekać na ostateczne wyniki analiz.

Naukowcy muszą wykluczyć czy podejrzany sygnał nie jest rodzajem zakłóceń radiowych. Dopiero po ustaleniu tego faktu, możemy powiedzieć, że odkryto obcych.

Wspomniany wyżej Zhang jest przeciwnikiem teorii, wedle której ludzkość powinna zaniechać poszukiwania obcych, ponieważ mogą oni zostać sprowokowani do kontaktu z naszą cywilizacją i wcale nie musi to oznaczać pokojowych zamiarów.

Wyobraźcie sobie, że płyniecie łodzią po wzburzonym, ciemnym morzu i widzicie słabe światło z innej żaglówki w oddali. Czy wyciągniecie broń gotową do ataku, czy odszukacie ich, aby sobie nawzajem pomagać? Pewnego dnia może się okazać, że nie jesteśmy w stanie przetrwać na Ziemi i będziemy potrzebować pomocy obcych cywilizacji – napisał Zhang