Zdaniem miliardera i twórcy Microsoftu — NFT i kryptowaluty to aktywa „w 100% opartą na teorii większego głupca" – idei głoszącej, że ludzie mogą zarabiać pieniądze, kupując przewartościowane aktywa, gdy inni są gotowi zapłacić później wyższą cenę.

Gates wygłosił swoje uwagi podczas wydarzenia poświęconego zmianom klimatu zorganizowanego przez TechCrunch w Berkeley w Kalifornii. Powtórzył stwierdzenia Warrena Buffetta, który szczerze nienawidzi kryptowalut i NFT, mówiąc, że woli inwestycje z namacalną wydajnością, takie jak farmy i firmy wytwarzające produkty.

Dyrektor generalny Berkshire Hathaway Buffett powiedział niedawno, że zapłaciłby 25 miliardów dolarów za 1% udziałów we wszystkich gruntach rolnych w Stanach Zjednoczonych, ale nie zapłaciłby 25 dolarów za wszystkie bitcoiny na świecie.

Były szef Microsoftu po raz kolejny zwrócił uwagę na anonimowość związaną z kryptowalutą, która czyni ją atrakcyjną dla przestępców. Podczas Reddit AMA w 2018 r. powiedział, że krypto jest wykorzystywane do kupowania narkotyków, co czyni je technologią, która spowodowała śmierć w dość bezpośredni sposób.

W 2021 roku ostrzegał również, że zwykli inwestorzy powinni być bardziej świadomi niestabilnej ceny kryptowalut i nie powinni inwestować w oparciu o tweety takich ludzi jak Elon Musk.

Zasadniczo uważam, że jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon, prawdopodobnie powinieneś uważać – powiedział Gates

Biorąc pod uwagę, że BTC spadł z wysokiego poziomu prawie 64 000 USD w zeszłym roku do nieco ponad 20 000 USD dzisiaj, wydaje się, że ci, którzy w tamtym czasie dużo inwestowali, mogą żałować, że nie posłuchali jego rady.

Bill Gates krytykuje kryptowaluty i NFT

Często mówi się, że krypto-miłość wśród miliarderów to sprawa pokoleniowa. Pięćdziesięcioletni Elon Musk jest ich wielkim fanem, który nieustannie tweetuje o Dogecoinach, podczas gdy 66-letni Gates jest w przeciwnym obozie. Dziewięćdziesięciojednoletni Buffett nienawidzi ich, a jego 98-letni partner biznesowy Charlie Munger nazwał kryptowaluty „chorobą weneryczną", której należy zakazać.

Poza kryptowalutami Gates kolejny raz mocno skrytykował władze USA za nieudolność w trakcie pandemii koronawirusa. Wezwał do stworzenia zespołu GERM wartego 1 miliard dolarów rocznie, aby poradzić sobie z następną pandemią. Skrytykował również sposób, w jaki rząd Stanów Zjednoczonych postępował w czasie pandemii, twierdząc, że śmiertelność w tym kraju byłaby minimalna, gdyby zwiększył swoją zdolność do przeprowadzania diagnostyki i egzekwowania kwarantanny.