Badania pokazują, że lodowiec Khumbu gwałtownie się przerzedza w wyniku zmieniającego się klimatu.

Widzimy zwiększone spadanie skał i ruch wody z roztopów na powierzchni lodowców, co może być niebezpieczne — powiedział Scott Watson, naukowiec z University of Leeds, badający lodowce

Obecna lokalizacja bazy jest destabilizowana przez topniejący lód i nie jest już bezpieczna. Wspinacze twierdzą, że w nocy w ziemi pojawiają się pęknięcia, a przewodnicy twierdzą, że spodziewają się kolejnych lawin i opadów lodu w obecnym miejscu. Nowy obóz bazowy będzie znajdował się około 200 do 400 metrów niżej – i to w miejscu, gdzie nie ma całorocznego lodu.

Lodowce Mount Everest topnieją

Zmiany klimatyczne nie są jednak jedynym czynnikiem przyczyniającym się do tej sytuacji. Już sama liczba osób przewijających się przez obóz bazowy powoduje destabilizację lodowca. Naukowcy wyliczyli, że ludzie w nim zgromadzeni codziennie oddają około 4000 litrów moczu. Nie bez znaczenia jest też ogromna ilość paliw, takich jak nafta i gaz, które spalane są tam w celu gotowania i ogrzewania.

Warunki na Evereście gwałtownie się pogarszają, nie tylko w bazie. Inne lodowce topnieją, tracąc lód w ciągu kilku lat, podczas gdy ich powstawanie trwało setki lat.

To sprawia, że wspinaczka jest coraz bardziej niebezpieczna. Topienie ujawnia również zamarznięte, martwe ciała dawnych wspinaczy i stosy śmieci.

Departament Turystyki Nepalu musi omówić plany przeprowadzki z lokalnymi społecznościami, ponieważ z pewnością będzie to miało wpływ na ich życie. Jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa baza może ruszyć do 2024 roku.