Type-X jest wspólnym dziełem Milrem Robotics i Kongsberg Defence & Aerospace. Ten zrobotyzowany czołg średniej wielkości właśnie przeszedł pierwsze testy ogniowe. Zdalnie sterowany czołg został wyposażony w wieżę Kongsberg Protector Remote Turret (RT-40), z zamontowaną armatą Bushmaster 30 mm.

Przeprowadzone w drugim tygodniu czerwca udane ćwiczenia ogniowe przeciwko statycznym samochodom i pojazdom opancerzonym są częścią wspólnego projektu Nordic Robotic Wingman (NRW) prowadzonego przez Milrem i Kongsberg w celu wyprodukowania robota na pole bitwy, spełniającego wymagania NATO i krajów nordyckich.

Zrobotyzowany czołg Type-X przeszedł testy bojowe

Pomysł polega na stworzeniu pojazdu-robota, który może wspierać zarówno czołgi podstawowe (MBT), jak i bojowe wozy piechoty (IFV), zapewniając jednocześnie taką samą siłę ognia i możliwości taktyczne jak jednostka BWP.

Chociaż w teście wykorzystano 30-milimetrową armatę Bushmaster zasilaną amunicją bez linki, Type-X może przenosić armaty do 50 mm, a także pociski przeciwpancerne i drona na uwięzi do rozpoznania.

Komponent Milrem to moduł napędowy i sterujący, który zawiera sztuczną inteligencję i jest zdolny do autonomicznej nawigacji po punktach orientacyjnych i wykrywania przeszkód. Dodatkowo posiada napęd pośredni, który zapewnia lepsze zdalne sterowanie przy wyższych prędkościach.