Londyńska firma Pentaform planuje jeszcze w tym miesiącu rozpocząć sprzedaż biodegradowalnej klawiatury, na której można uruchomić nawet system Windows 10. Zdaniem konstruktorów jest to niedrogie i wydajne rozwiązanie, które dzięki prostocie połączenia i specjalnemu systemowi Abacus Basic daje bezproblemowy dostęp do internetu i wielu aplikacji w zasadzie każdemu, nawet jeśli nie stać go na klasyczny komputer. Pentaform wyceniło swój produkt na 150 dolarów, a w przypadku osób kupujących w przedsprzedaży ta cena będzie jeszcze niższa.

Z pewnością wyjątkowym czyni go także przyjazny środowisku materiał, z którego powstał. Współzałożyciel Pentaform, Joon Sang Lee, mówi, że Abacus „traktuje planetę za jednego z głównych beneficjentów". Jego zewnętrzna obudowa jest wykonana z biodegradowalnego polimeru, a elementy wewnętrzne są zaprojektowane tak, aby można je było naprawić i poddać recyklingowi.

Pentaform twierdzi, że Abacus zużywa zaledwie 31 kWh rocznie, a więc mniej więcej tyle samo, co żarówka. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że czterordzeniowy procesor z 2016 roku, Intel Atom x5-Z8350, potrzebuje zaledwie 2 W.

Pomimo niskiego zużycia energii Atom zarządza zegarem bazowym 1,44 GHz i zegarem boost 1,84 GHz. Wiadomo, że te parametry nie rzucają na kolana, ale spokojnie daje sobie radę z zadaniami typu przeglądanie stron internetowych czy też obsługa aplikacji biurowych.

Pentaform łączy go z konfiguracjami 2 GB, 4 GB i 8 GB dwukanałowej pamięci LPDDR3 o taktowaniu 1866 MHz, która jest najszybszą, jaką może obsługiwać.

Najtańszy komputer na świecie - AbacusNajtańszy komputer na świecie - Abacus Fot. Pentaform

Abacus wydaje się też idealną platformą pod instalację jakiejś dystrybucji Linuksa. Ten system znakomicie działa na słabszych maszynach, a Abacus nie ma przecież aspiracji, żeby stać się na przykład sprzętem gamingowym.

Linux znakomicie sprawdzi się także w przypadkach użycia Abacus, takich zastosowaniach jak nauka kodowania i programowania, surfowanie po internecie, tworzenie i edytowanie dokumentów, oglądanie filmów i innych tego typu zadaniach.