Być może nie będziecie musieli kupować Lucid Air lub Mercedesa, aby skorzystać z dźwięku przestrzennego w samochodzie. Dolby i szwedzka firma Dirac nawiązały współpracę, której celem jest opracowanie systemu, pozwalającego na montaż zaawansowanych systemów dźwiękowych w szerszej gamie samochodów, nie tylko tych luksusowych i drogich.

Inżynierowie obu firm połączyli algorytmy optymalizacji Diraca z obsługą Dolby Atmos, aby zapewnić dźwięk 3D, a także poprawić jakość dźwięku w całym samochodzie.

Kombinacja obu technologii może zrekompensować słabą akustykę kabiny (taką jak powierzchnie odbijające i niewygodne rozmieszczenie głośników), jednocześnie zapewniając zaawansowaną scenę dźwiękową zwykle zarezerwowaną dla kin domowych.

Wysiłek obu firm można na razie sprawdzić w samochodach demonstracyjnych, ale do premiery pierwszych pojazdów wyposażonych w nowy system dźwiękowy nie trzeba będzie czekać bardzo długo.

Pierwszym samochodem korzystającym z technologii Dolby i Dirac jest Nio ET7. Elektryczny sedan pojawi się w Europie pod koniec tego roku, a chińska marka już rozmyśla nad ekspansją na rynek w Ameryce Północnej.

Działania Dolby są krokiem w kierunku upowszechnienia Atmos i wysokiej jakości samochodowego systemu audio. Dzięki temu nie trzeba będzie kupować luksusowego samochodu lub drogich pakietów opcjonalnych, aby cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości. Z drugiej strony może to być mocnym punktem sprzedaży tańszych samochodów.