iOS 16 może po prostu pomóc użytkownikom uniknąć systemów antybotowych CAPTCHA, które stoją między nimi a niektórymi logowaniami w sieci. Apple zaprezentowało na WWDC 2022 system tokenów dostępu prywatnego w iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura, który całkowicie pomija CAPTCHA dla niektórych aplikacji i stron internetowych.

Po włączeniu automatycznej weryfikacji obsługiwane witryny będą używać iCloud do weryfikacji zarówno Apple ID, jak i urządzenia, prezentując token, który udowadnia, że ich użytkownik jest godny zaufania. Wykluczy to konieczność wpisywania niezrozumiałego tekstu lub klikania w zdjęcia sygnalizacji świetlnej, typowe dla CAPTCHA, sprawdzającego, czy nie ma do czynienia z botem.

Łatwy sposób na obejście CAPTCHA

Firma Apple zauważyła, że w trakcie procesu opartego na bazie tokenów nie będą przesyłane poufne informacje powiązane z kontem użytkownika, takie jak adres e-mail lub numer telefonu. Firma nie będzie również wiedziała, kto wysyła prośbę o weryfikację, więc nie może powiązać tych kontroli z konkretnymi dostawcami. System tokenów jest promowany jako szanujący prywatność, ponieważ nie śledzi adresu IP.

Wielką zaletą jest umożliwienie korzystania z witryn zweryfikowanych przez CAPTCHA osobom niepełnosprawnym, dla których standardowa procedura jest z pewnością najbardziej kłopotliwa.

Co ważne, technologia może łatwo znaleźć szerokie zastosowanie, wykraczające poza sprzęt Apple. Cloudflare i Fastly już ujawniły plany wspierania podejścia tokenowego, potencjalnie wprowadzając je do milionów stron internetowych. Apple współpracował również z tymi firmami i Google, aby uczynić tokeny dostępu prywatnego otwartym standardem. Chociaż nie ma jeszcze bezpośredniego odpowiednika dla Androida, technologia widoczna w iOS 16 wskazuje na przyszłość, w której niewiele osób będzie musiało ręcznie wypełniać CAPTCHA.