Grupa demokratycznych polityków pod przewodnictwem senatora Marka Warnera i Elissy Slotkin wzywają Google do „zaniechania manipulacyjnych wyników wyszukiwania", które prowadzą ludzi szukających aborcji do klinik antyaborcyjnych.

W liście skierowanym do dyrektora generalnego Alphabet Sundara Pichaia, ustawodawcy powołali się na badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację non-profit Center for Countering Digital Hate (CCDH).

Odkryła ona, że 1 na 10 wyników wyszukiwania Google dla zapytań, takich jak „kliniki aborcyjne w pobliżu" i „pigułka aborcyjna" — szczególnie w stanach, w których obowiązują przepisy zakazujące — wskazuje na kryzysowe ośrodki ciążowe, które sprzeciwiają się aborcji.

Google przekierowuje do stron antyaborcyjnych

Kierowanie kobiet do fałszywych klinik, które przemycają dezinformacje i nie zapewniają kompleksowych usług zdrowotnych, jest niebezpieczne dla ich zdrowia i podważa integralność wyników wyszukiwania Google – napisali politycy

CCHR odkryła również, że 37 procent wyników w Mapach Google dla tych samych wyszukiwanych haseł prowadzi ludzi do klinik antyaborcyjnych. Prawodawcy argumentują w liście, że Google nie powinno prezentować tych wyników użytkownikom szukającym aborcji, a nawet jeśli wyniki wyszukiwania muszą nadal być wyświetlane, to powinny być odpowiednio oznaczone.

Ponadto CCHR ustaliło, że 28 procent reklam wyświetlanych na górze wyników wyszukiwania Google dotyczy centrów ciąż kryzysowych. Google było już wcześniej bardzo krytykowane za takie praktyki i złożyło pewne zobowiązania, dotyczące ich ograniczania.

Częstość tych wprowadzających w błąd reklam jest niepokojącym odwróceniem obietnicy Google z 2014 r. dotyczącej usunięcia reklam ośrodków ciążowych, które jawnie oszukują kobiety szukające informacji na temat aborcji w Internecie – czytamy w liście

Warner, Slotkin i inni sygnatariusze listu pytają Google, co planuje zrobić, aby ograniczyć pojawianie się klinik antyaborcyjnych, gdy użytkownicy wyraźnie szukają usług aborcyjnych. I czy jeśli Google zdecyduje się nie podejmować działań, aby zapobiec ich pojawianiu się w wynikach, czy istnieje możliwość dodania łatwego w użytku wyjaśnienia, czy klinika świadczy usługi aborcyjne.

Cały list można przeczytać poniżej:

Ron Wyden i 41 innych demokratycznych senatorów zwróciło się do Google z prośbą o zaprzestanie gromadzenia i przechowywania danych o lokalizacji użytkowników, którzy mieli lub poszukują możliwości aborcji w stanach, gdzie jest ona zakazana.