Prototyp został stworzony przez zespół z japońskiej agencji kreatywnej Image Source w ramach wewnętrznego hackathonu, który rzucił wyzwanie projektantom i inżynierom do wymyślenia ciekawych zastosowań przezroczystego wyświetlacza LCD.

Technologia ta często robi duże wrażenie na targach, ale znalezienie praktycznych zastosowań dla przezroczystych ekranów było do tej pory nie lada wyzwaniem. Czy naprawdę chcesz widzieć przez telewizor w swoim salonie, odsłaniając pajęczynę kabli znajdującą się za nim?

Zamieńmy białe tablice na niezwykły ekran cyfrowy

Inne pomysły widziały przezroczyste ekrany jako ułatwienie w zaglądaniu do wnętrza lodówki bez otwierania drzwi. Wiele sklepów skorzystało z tego rozwiązania, wyświetlając reklamy na gablotach z chłodzonymi produktami, które po dotknięciu przez klienta stawały się przezroczyste.

Bardzo ciekawym praktycznym zastosowaniem przezroczystych ekranów LCD były szpitale i przychodnie, gdzie pomieszczenia z dużymi oknami mogą stać się niewidoczne po naciśnięciu jednego przycisku, powodującego, że panele natychmiast stają się nieprzezroczyste.

Zapewne to właśnie zainspirowało zespół projektantów z IMG SRC, który w ciągu zaledwie dwóch miesięcy stworzył prototyp Wipe Fake. Przezroczysty ekran LCD został sparowany z interfejsem dotykowym, który reaguje na przesuwanie i gesty palcami, aby wytrzeć nieprzezroczyste części panelu, odsłaniając to, co jest za nim, jak warstwa pary i wilgoci wycierana z drzwi prysznica. Efekt wygląda szczególnie przekonująco dzięki wirtualnym kroplom wody, które wydają się spływać po panelu, gdy cienka warstwa symulowanej wilgoci łączy się w większe krople.

Czy jest to najbardziej praktyczna alternatywa dla tablicy, jeśli chodzi o zapisywanie i opracowywanie planów? Prawdopodobnie nie, ale przypomnijcie sobie, ile pomysłów na miarę „eureki" mieliście pod prysznicem. Być może symulowanie tego środowiska za pomocą wyświetlacza Wipe Fake w pracy może wzmocnić kreatywność pracowników.