Mieszkańcy Rosji nie mogą od minionego weekendu pobierać obrazów ISO systemu Windows 10 i 11 ani narzędzi instalacyjnych z serwerów Microsoftu. Jeśli ktoś z rosyjskim adresem IP spróbuje pobrać pliki ISO systemu Windows bezpośrednio ze strony Microsoftu, zostanie powitany komunikatem informującym, że wystąpił problem z jego żądaniem.

Z kolei próba pobrania Windows Update Assistant, Windows Media Creation Tool lub Windows 11 Installation Assistant przekierowuje użytkowników na stronę internetową z komunikatem o błędzie.

Rosjanie nie mogą pobrać systemu Windows 10 i 11

Niektóre osoby w Rosji zgłaszały, że są w stanie pobrać narzędzie Windows 11 Media Creation Tool, jednak zawiesza się ono podczas uruchamiania, generując błąd 0x80072F8F-0x20000.

W tym wypadku Rosjanom pozostaje korzystanie z usługi VPN, która zmieniając adres IP, pozwala pozbyć się tych komunikatów o błędach, umożliwiając im pobranie plików. Jednak pojawia się tutaj zupełnie inny problem. Po wybuchu wojny, władze rosyjskie bardzo drastycznie zaostrzyły przepisy dotyczące cenzury. Uderzyło to także w bardzo wielu dostawców VPN, którzy zwyczajnie nie mogą działać na terenie Rosji. I w ten oto sposób, obywatele kraju Putina obrywają dwukrotnie.

Microsoft nie wydał jeszcze oświadczenia w tej sprawie, więc nie jest jasne, czy jest to tylko błąd serwera, czy świadoma decyzja podjęta przez firmę w proteście przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę.

W marcu Microsoft wstrzymał działalność w Rosji, dołączając do kilkudziesięciu zachodnich firm podejmujących podobne działania. Na początku tego miesiąca firma ogłosiła, że likwiduje swoją działalność w Rosji, co skutkuje zwolnieniem ponad 400 pracowników