Fani superbohaterów praktycznie co miesiąc mogą zanurzyć się w ulubionych uniwersach i towarzyszyć ulubionym herosom w kolejnych przygodach, ale czytelnicy stawiający na komiks niesuperbohaterski mają zdecydowanie więcej powodów do narzekania - na szczęście nie w tym miesiącu, bo w nasze ręce poza Avengersami, Jokerem, Harley Quinn, Daredevilem czy Supermanem, trafii też nowa odsłona Conana Barbarzyńcy, zbiór komiksowych adaptacji trzech opowiadań Neila Gaimana (tak, tego od Amerykańskich bogów), a także kolejny tom Sandmana tego samego autora, który w kontekście nadchodzącego serialu Netflixa z pewnością zainteresuje wiele osób.

Joker/Harley - Zabójczy umysł

Odrażające akty przemocy to nic niezwykłego w Gotham City. W najtrudniejszych przypadkach lokalnej policji konsultacji udziela Harley Quinn – profilerka i psychiatra sądowy.

Zaczynamy jednak od jednej z najgorętszych premier tego miesiąca, a mianowicie tomu Joker/Harley, w którym poznajemy bardzo interesujące ujęcie najsłynniejszych antybohaterów uniwersum DC. Mike Mayhew postanowił sięgnąć po psychiatrię sądową i specjalistyczne profile psychologiczne, dzięki czemu Harley i Joker są bardziej autentyczni i … jeszcze bardziej przerażający. Jeśli zaś chodzi o fabułę, to cała historia zaczyna się pewnej tragicznej nocy, kiedy Harley znajduje ciało swojej współlokatorki naznaczone przez seryjnego mordercę znanego jako Joker. Od tego momentu zaczyna się jej obsesja związana z postacią zabójcy, który nawet po 5 latach pozostaje nieuchwytny, a co gorsze właśnie zaczyna kolejną serię potwornych morderstw. Harley, która na skutek wydarzeń sprzed lat została profilerką i psychiatrą sądowym, stara się za wszelką cenę schwytać Jokera - pytanie tylko, ile granic jest w stanie przekroczyć, żeby rozwikłać zagadkę.

Superman Action Comics - Ród Kentów, tom 5

Marisol Leone weszła na wojenną ścieżkę z niewłaściwym superbohaterem! Przez wiele miesięcy próbowała przejąć miasto Supermana – Metropolis. Teraz nadszedł czas, aby raz na zawsze to zakończyć!

Ród Kentów to ostatni tom serii Superman Action Comics w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC i jednocześnie pożegnanie z przygodami Supermana znakomitego scenarzysty Briana Michaela Bendisa. Jak jednak sugeruje nazwa tomu, będzie to epickie zwieńczenie serii, w którym wezmą udział nie tylko Superman (swoją drogą w tym tomie tak ludzki i targany emocjami, jak mało kiedy!), ale i cały Ród Kentów, bo Superboy, Supergirl, Brainiac 5 z Legionu Superbohaterów i Conner Kent z Ligi Młodych wracają do miasta, by pomóc w walce z pochodzącym z innego wymiaru przeciwnikiem wypuszczonym przez Marisol Leone i jej Niewidzialną Mafię. Czy to wystarczy, by pozbyć się istoty, która jest tak potężna, że nawet cała rodzina superludzi może okazać się niewystarczająca. 

Komiksowe nowości czerwiecKomiksowe nowości czerwiec Egmont

Mistrzowie Komiksu. Szkło, śnieg i jabłka

Zbiór komiksowych adaptacji trzech opowiadań słynnego pisarza Neila Gaimana: „Trollowy most", „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach" i „Szkło, śnieg i jabłka".

Neil Gaiman z pewnością nie może ostatnio narzekać na brak zainteresowania, bo po amazonowej adaptacji jego najpopularniejszej książki Amerykańscy bogowie, w jego stronę zwróciły się oczy fanów horroru i fantasy z całego świata. Już za moment na platformie Netflix będziemy oglądać serial Sandman (ale o tym za chwilę), a miłośnicy powieści graficznych mają do dyspozycji takie wersje jego magicznych historii. W tomie Szkło, śnieg i jabłka zebrane zostały trzy opowiadania mistrza, tj. Trollowy most, Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach i tytułowe Szkło, śnieg i jabłka. Każde z nich inne i każde wyjątkowe - w pierwszym poznajemy Jacka, którego od dziecka prześladuje potwór, żarłoczny, monstrualny troll, w drugim 15-letniego Enna, który po pewnej prywatce poznaje grupę bardzo dziwnych piękność, a w trzecim alternatywną wersję znanej baśni, w której wdowa po królu dla dobra poddanych postanawia… pozbyć się swojej pasierbicy. Opowiadania zostały przygotowane w wersji komiksowej przez amerykańską rysowniczkę i scenarzystkę, zdobywczynię aż pięciu Nagród Eisnera, Colleen Doran.

Sandman. Zabawa w ciebie, tom 5

Gdy w murze oddzielającym realny świat od Śnienia pojawiają się pęknięcia, grupa młodych nowojorczyków zostaje wciągnięta przez szczeliny do dawno zapomnianego zakątka królestwa Króla Snów.

Myśleliście, że pomysł ze szczelinami w Stranger Things jest taki oryginalny? To najwyraźniej nie czytaliście Sandmana! A mówiąc całkiem poważnie, w nasze ręce trafia właśnie piąty już tom jednej z najpopularniejszych i najbardziej uznanych powieści graficznych wszech czasów, uznawanej przez wielu krytyków za dzieło wybitne, nie tylko w swojej kategorii. To opowieść zabierająca nas do świata snów, którym rządzi tytułowy Sandman - potężna istota posiadająca władzę nad ludzkimi snami. Nowy tom pozornie zbacza z głównego toru opowieści, ale dzięki temu mamy okazję zobaczyć interesujące starcie rzeczywistości i snu, przez które ten drugi wydaje się jeszcze bardziej mroczny i przerażający. Co ciekawe, jego bohaterkami są głównie kobiety, które Sandman za pomocą szczelin pojawiających się w murze oddzielającym realny świat od Śnienia, wciąga do dawno zapomnianego zakątka królestwa Króla Snów. Czy będą w stanie pokonać Sandmana w jego grze i wrócić do domu? Czy może koszmary, których przyjdzie im doświadczyć, okażą się zbyt potężne?

Komiksowe nowości czerwiecKomiksowe nowości czerwiec Egmont

Marvel Classic. Daredevil, tom 1

Matt Murdock wraca do Nowego Jorku, liczy także na powrót do praktyki adwokackiej, ale to wcale nie taka prosta sprawa, odkąd wszyscy uważają go za Daredevila.

Moja sympatia do Daredevila pojawiła się stosunkowo późno i była wynikiem bardzo udanego serialu Netflixa, ale od tego czasu z uwagą śledzę kolejne tomy jego przygód. Ten pierwszy w ramach Marvel Classic jest jednak dość kłopotliwy, a przynajmniej dla osób, które nie czytały Daredevil. Frank Miller i Daredevil: Nieustraszony, bo choć wydawca zapewnia, że można go czytać bez ich znajomości, to moim zdaniem nie ma to większego sensu, bo pozbawiamy się całej głębi tej postaci. Tak czy inaczej, jeśli chodzi o fabułę, to ponownie przenosimy się na ulice Nowego Jorku, Matt Murdock wraca na salę rozpraw, a Daredevil na ulice miasta, chociaż odkąd wszyscy znają jego tajemnicę, pogodzenie dwóch „osobowości" jest coraz trudniejsze. Szczególnie kiedy rozpoczyna się polowanie na Dysk Omega, zawierający informacje mogące zniszczyć niejedno życie…

Conan Barbarzyńca – Tygiel

W dalekim mieście Garchall, gdzie rządzą tradycja i tajemnica, Conan staje do walki w świętym turnieju zwanym Tyglem. Pokonanie najeżonego pułapkami labiryntu, pełnego przerażających potworów, może mu zapewnić miejsce u boku boga.

Czego oczekują fani Conana, sięgając po każdy kolejny tom przygód swojego ulubionego bohatera? Przede wszystkim dobrej zabawy, bo nie jest seria, od której oczekujemy przemyśleń filozoficznych, zastanawiania się nad problemami współczesnego świata czy zawiłych konstrukcji fabularnych. Ma być szybko, brutalnie i krwawo, jak w dobrym kinie akcji  i w tomie Conan Barbarzyńca - Tygiel dokładnie tak jest. Conan staje w nim walki w świętym turnieju zwanym Tyglem, bo pokonanie tego najeżonego pułapkami labiryntu, pełnego przerażających potworów, może mu zapewnić miejsce u boku boga znanego jako Mnoga Śmierć. Zadanie nie jest jednak łatwe, dlatego musi połączyć siły ze starym szamanem, honorową złodziejką, budzącym grozę niemową i innymi uczestnikami turnieju, tyle że jeden z nich okazuje się zdrajcą. 

Komiksowe nowości czerwiecKomiksowe nowości czerwiec Egmont

Marvel Fresh. Wojna światów

Tylko jeden spośród Dziesięciu Światów oparł się czarnoksiężnikowi Malekithowi Przeklętemu – Midgard, królestwo superbohaterów i ludzi. Ponownie nadchodzi jednak czas próby…

Seria autorstwa Jasona Aarona, zdobywcy Nagrody Eisnera i innych najważniejszych komiksowych wyróżnień, ma zarówno wielkich fanów, jak i przeciwników. I mówiąc szczerze, obie strony jestem w stanie zrozumieć, bo z jednej strony jest epicko i widowiskowo, jak na opowieść zatytułowaną Wojna światów przystało, a z drugiej mamy wrażenie, że temu wydarzeniu zagrażającemu ludzkości miejscami brakuje nieco głębi. No dobra, ale o co tu w ogóle chodzi? Po wielu latach przygotowań Malekith Przeklęty jest gotowy do podboju ostatniego z dziesięciu światów, który nie poddał się jeszcze jego woli - Midgardu, czyli Ziemi. I choć żyje tu wielu potężnych superbohaterów, jak Spider-Man, Daredevil, Punisher, Ghost Rider, Blade, Czarna Pantera, Wolverine i wielu innych, to mieliby oni zdecydowanie większe, gdyby u ich boku stał Thor, który utknął jednak w krainie lodowych olbrzymów. Czy bez niego obrona Ziemia jest możliwa?

Marvel Fresh. Avengers – Wojna światów, tom 4

Czarnoksiężnik Malekith Przeklęty dotarł na Ziemię, a jego okrutne armie obległy Górę Avengers, jednak najpotężniejsi ziemscy bohaterowie nie poddadzą się bez walki!

Tam Wojna światów, tu Wojna światów - o co tu w ogóle chodzi? Fani komiksów z pewnością dobrze kojarzą tę praktykę, ale początkujący czytelnicy mogą się w tym wszystkim pogubić i przypadkiem popsuć sobie zabawę, czytając kolejne tomy w nieodpowiedniej kolejności. Avengers – Wojna światów to tzw. tie-in, czyli opowieść uzupełniająca do głównego wydarzenia linii wydawniczej Marvel Fresh, czyli właśnie Wojny światów. Jak łatwo domyślić się po tytule, tym razem poznajemy historię z punktu widzenia Avengersów, ale nie mogę napisać tu za dużo, bo popsuję Wam zabawę - najpierw musicie przeczytać Wojnę światów, a dopiero później sięgnąć po ten tom, który nie jest może wybitny, ale pozwala dowiedzieć się więcej o inwazji Malekitha na Ziemię i wprowadza nowy ciekawy wątek główny.

Komiksowe nowości czerwiecKomiksowe nowości czerwiec Egmont