W liście Organization for Polyamory and Ethical Non-monogamy (OPEN) wysłanym do giganta mediów społecznościowych stwierdzono, że obecny projekt funkcji statusu relacji Facebooka jest „wykluczający" dla osób, które praktykują etyczną niemonogamię. Grupa poprosiła, aby Meta pozwoliła użytkownikom oznaczać wszystkich swoich partnerów.

To ograniczenie utrwala wymazywanie i marginalizację niemonogamicznych związków; w najgorszym przypadku szkodzi niemonogamicznym użytkownikom, utrwalając społeczne piętno wokół ważności i autentyczności ich relacji – napisało OPEN

Rzecznik Meta powiedział The New York Times, że firma zapoznała się z listem i zauważył, że Facebook już pozwala użytkownikom wspomnieć na swoim profilu, że są w „otwartym związku" z jedną lub kilkoma osobami. Jednak można sądzić, że OPEN chodzi o szerszą formę uznania i oznaczania takich związków i obecna formuła na Facebooku tego nie umożliwia.

Facebook także dla niemonogamistów?

Według danych cytowanych przez OPEN, około czterech do pięciu procent dorosłych Amerykanów praktykuje etyczną niemonogamię.

Czym jest niemonogamia?

Nonmonogamia to ogólny termin obejmujący kilka różnych typów relacji międzyludzkich, w których niektórzy lub wszyscy uczestnicy mają wielu partnerów małżeńskich, seksualnych i/lub romantycznych. Można to skontrastować z jej przeciwieństwem, monogamią.

Otwarte relacje obejmują różne związki poliamoryczne i związki swingersów. Swinging to zdecydowanie najbardziej znany nowy model życia. Ten styl życia jest znany jako rekreacja, w której biorą udział pary małżeńskie. Oznacza to, że ich związek lub małżeństwo jest otwarte na pozamałżeńskie doświadczenia seksualne. Jednak partnerzy są nadal monogamiczni, są pierwszą i jedyną parą. Często przyjmują zasadę, że pary są głównymi partnerami seksualnymi i partnerami życiowymi, dlatego seks zewnętrzny to tylko seks, a nie romans.