Pojawienie się szczoteczki magnetycznej całkowicie przekształciło rytuały wielu osób, a jej skuteczność została potwierdzona przez stomatologów na całym świecie. Nadeszła prawdziwa rewolucja. Dlaczego Oral-B iO jest najlepszą szczoteczką na rynku?

Szczoteczka elektryczna - krótka historia i rodzaje

Wgłębienie się w historię elektrycznych szczoteczek może zdziwić. Pierwsze tego typu urządzenie powstało już w roku 1939 w Szwajcarii! Nie był to jednak czas, w którym można było wprowadzić je do masowej produkcji, a sama konstrukcja okazała się dość skomplikowana. Szczoteczkę soniczną opracowano już w latach 60. XX wieku! Musiała jednak poczekać na swoją popularność około dwóch dekad, gdyż wówczas świat nie był na nią gotowy. U nas zdobyła zainteresowanie całkiem niedawno. Przez wiele osób jeszcze teraz jest odbierana jako nowość. Na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiła się szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna, którą znów opracowało Oral-B. A stosunkowo niedawno soniczno-rotacyjna, która była kolejną odpowiedzią na rynkowy bezwład koncepcyjny. Prawdziwy przełom nastąpił jednak dopiero teraz. Szczoteczka magnetyczna zrewolucjonizuje domową higienę jamy ustnej. By jednak zrozumieć jej fenomen, przyjrzyjmy się ewolucji z bliska. Oto krótka historia elektrycznych szczoteczek do zębów.   

 • Szczoteczka soniczna.
  Premiera: lata 60. XX wieku.
  Zasada działania: podłużna główka wykonuje ruchy z boku na bok. Urządzenie generuje dźwięk, którego częstotliwość powoduje powstawanie piany z pasty, wody i śliny. Piana ta dociera do trudniej dostępnych miejsc i pomaga umyć zęby. Jest to cecha wspomagająca mycie zębów, jednak nie odpowiada za jego efektywność. 
  Technika mycia zębów: mechanika urządzenia jest dość ograniczona, więc użytkownik musi pamiętać o odpowiednim kącie przyłożenia włókien do czyszczonych powierzchni (kąt 45 stopni) oraz o ruchu wymiatającym.
 • Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna.
  Premiera: 1991 r.
  Zasada działania: mała, obrotowa główka, generująca spore tempa, wykonuje ruch umożliwiający sprawne ścieranie płytki bakteryjnej i czyszczenie trudno dostępnych miejsc.
  Technika mycia zębów: technika jest dość prosta. Od użytkownika nie jest wymagany dodatkowy ruch wymiatający. Musi on jedynie dotrzeć główką do wszystkich miejsc wymagających wyczyszczenia.
 • Szczoteczka soniczno-rotacyjna (ORP).
  Rok premiery: jest trudny do zdefiniowania, gdyż rodzaj ten ewoluował przez lata ze szczoteczki oscylacyjno-rotacyjnej. Poprawiano nie tylko prędkości, ale także ulepszano konstrukcję. Na końcu dołączono rozszerzoną właściwość soniczną.
  Zasada działania: pracę małej, obrotowej główki znanej z patentu Oral-B dopracowało do granic dostępnych, w owym czasie, możliwości. W szczytowym modelu Genius X wprowadzono żyroskop. Można było mówić nie tylko o niespotykanych dotąd obrotach, ale również o ruchu w 3D (oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym). Wartość słyszalnych fal dźwiękowych przewyższała klasyczne modele szczoteczki sonicznej.
  Technika mycia zębów: bardzo prosta. Użytkownik musiał jedynie zadbać o właściwą pozycję główki szczoteczki i przemieszczanie jej w jamie ustnej.
 • Szczoteczka magnetyczna to prawdziwy rewolucyjny przełom, który wnosi wiele nowego, jednocześnie nie odcinając się od wszystkiego, co najlepsze z poprzednich modeli.
  Rok premiery: 2020.
  Zasada działania: podstawą jest niesamowity liniowy napęd magnetyczny, który funkcjonuje beztarciowo. Został opracowany tak, by gospodarowanie energią było godne naszych czasów. A zatem jak najmniej strat, jak najwięcej efektywności.
  Technika mycia: Urządzenie zdaje się tylko delikatnie masować zęby, a tymczasem myje je dokładniej niż cokolwiek wcześniej, co było dostępne do użytku domowego. Napęd jest połączony bezpośrednio z główką szczoteczki, przenosząc na nie mikrowibracje, sama główka porusza się dodatkowo ruchem oscylacyjno-rotacyjnym. Jednocześnie pozostaje łagodne dla szkliwa i dziąseł. Szczoteczkę magnetyczną Oral-B iO wzmocniono całym szeregiem udogodnień, z których najbardziej wyróżnia się inteligentny czujnik nacisku, pilotujący zabiegi higieniczne tak, by te odbywały się z idealną siłą. Nie za lekko, nie za mocno. Tego jeszcze nie było.
  Technika mycia: wyłącznie przenoszenie główki z jednego czyszczonego obszaru na drugi.

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO- poznaj ją bliżej!

Technologia magnetyczna to, oprócz licznych dodatkowych udogodnień, odróżniających urządzenie od wszystkiego, co poznaliśmy do tej pory, niezwykły, nowoczesny napęd magnetyczny, oparty o beztarciową konstrukcję, która wynosi urządzenie na wyżyny wydajności oraz efektywności.

 • brak straty energii na linii napęd-główka

Pozornie niby niewiele się dzieje, a jednak dzieje się wszystko. Napęd pracuje bardzo efektywnie, ale użytkownik, podczas mycia zębów, ma wrażenie, jakby szło ono niezwykle gładko. Wszystko dzięki bezstratnemu gospodarowaniu energią na linii napęd-główka. Mikrowibracje przenoszone są bezpośrednio na włókna.

 • cicha i delikatna praca

Niesamowita kultura pracy, to jednak nie wszystko. Mimo najwyższej skuteczności, urządzenie wykazuje się niezwykłą delikatnością dla dziąseł i szkliwa. Przeprowadzone badania wykazały unikalną troskę te delikatne strefy.

 • skuteczna

W badaniach dowiedziono, że Oral-B iO usuwa do 48% więcej płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł w porównaniu ze szczoteczką soniczną Philips Sonicare DiamondClean. (Na podstawie 8-tygodniowego badania klinicznego. Adam R, et al., Int. Dent J 2020; 70 (Suppl 1): S16-S21. )

Co jeszcze sprawia, że Oral-B iO to prawdziwy przełom na rynku szczoteczek elektrycznych?

Sprawdźmy na przykładzie Oral-B iO9, flagowego modelu serii:

 • główka

Okrągła, dynamiczna, elastyczna, o zupełnie nowym profilu. Przede wszystkim jednak jej podstawową właściwością jest zdolność penetrowania wszystkiich zakamarków jamy ustnej niezwykle dokładnie, ale delikatnie.

 • ruchy główki

Główka pracuje w ruchu oscylacyjno-rotacyjnym z dodatkowymi mikrowibracjami. Do tego posiada zdolność elastycznego formowania kątów, jednocześnie pozostając konsekwentną w podtrzymywaniu stosownego oporu, który niezbędny jest, by mogła działać ścierająco.  

 • kolorowy wyświetlacz

To, że wygląda świetnie, w kontekście użyteczności, ma znaczenie drugorzędne. Ważne jest to, co komunikuje. Z czytelnego wyświetlacza dowiemy się, ile czasu pozostało do zakończenia mycia zębów (choć niezależnie od tego urządzenie i tak wibruje co 30 sekund), jaki tryb wybraliśmy oraz jak nam poszło szczotkowanie. To ostatnie wydaje się na początku najmniej istotne, ale potem okazuje się najważniejsze. Dlaczego? Dlatego, że nie każdy wie, jak prawidłowo umyć zęby, a wręcz większość osób popełnia jakieś błędy. Mycie w towarzystwie aplikacji nie jest rytuałem, na który zawsze mamy czas i ochotę. Bardzo przydaje się więc nam mała sugestia ze strony urządzenia. Występuje pod postacią emotikonek, które wyrażają różny stopień zadowolenia, a czasem wręcz smutek. Wyświetlacz poinformuje również o poziomie naładowania baterii w urządzeniu o raz przywita się z nami, gdy weźmiemy szczoteczkę do ręki!

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

 • tryby pracy

Codzienny, delikatny, bardzo delikatny, wybielający, intensywny, do pielęgnacji dziąseł, do pielęgnacji języka, czyli aż 7 trybów występujących w najwyższym wariancie Oral-B iO, czyli iO9. Ilość opcji zmniejsza się wraz z numerkami poszczególnych modeli, ale warto zaznaczyć, że zmniejsza się nieznacznie. Przykładowo w iO9 występuje program pielęgnacji języka, a w modelach iO7 oraz iO6 nie mamy trybu super delikatnego.

 • inteligentny czujnik nacisku

W Oral-B iO 9 zastosowano pierwszy na świecie inteligentny czujnik nacisku. Nie informuje nas tylko o zbyt mocnym nacisku (wyświetlenie koloru czerwonego na pierścieniu), ale również zbyt słabym nacisku (wybrany przez nas kolor) oraz odpowiednim (kolor zielony). Dlaczego to tak istotne? Odpowiednie czyszczenie zębów wymaga odpowiedniej siły nacisku, która pozwoli urządzeniu pracować jak najbardziej efektywnie. Jednocześnie mamy pewność, że nie uszkodzimy szkliwa czy dziąseł.

 • aplikacja: AI Tracking i Monitoring 3D

Mycie zębów z aplikacją na smartfona to bardzo ciekawa opcja. Wiele osób nie ma pojęcia, ile błędów popełnia podczas mycia zębów. Dlatego też aplikacja, która sugeruje: „tu za mocno, tu za słabo, a tu niedokładnie" jest zbawienna w procesie edukacji. Nawet dla dorosłych osób.

 • magnetyczna ładowarka

Rewelacyjna ładowarka magnetyczna pozwoli nam na naładowanie do pełna akumulatora w jedynie 3 godziny!

 • timer

Oprócz tego, co wyświetla nam się na kolorowym wyświetlaczu, mamy jeszcze timer, który informuje nas o upływie czasu poprzez wibracje (30 sekund pojedynczy impuls sugerujący zmianę pozycji, 2 minuty wielokrotny impuls, sugerujący zakończenie mycia).

 • podróżne etui z ładowaniem

Przydatny dodatek, jeśli sporo podróżujemy. Akumulator i tak jest w stanie wytrzymać do dwóch tygodni, ale zawsze warto jest etui, które nie tylko uchroni naszą szczoteczkę podczas wyjazdu, ale również pozwoli nam na jej naładowanie.

Oral-B iO - jak myć nią zęby? O czym warto wiedzieć?

Specjalna technika mycia zębów, w kontekście szczoteczki Oral-B iO, nie istnieje. Należy jedynie pamiętać o tym, by dotrzeć główką do możliwie wszystkich miejsc, które powinny być wyczyszczone oraz pilnować, by nacisk był prawidłowy. Jeśli początkowo mamy wątpliwości, możemy korzystać ze wskazówek aplikacji Oral-B. O odpowiedni nacisk dba samo urządzenie. Wskazówki możemy czerpać, przede wszystkim ze świecącego ringu, wbudowanego w szczoteczkę, ekranu telefonu, jak i emotikony, która wyświetla się po zabiegu higienicznym.

Warto wiedzieć, że do szczoteczek Oral-B serii iO stworzono dwie dedykowane główki:

 • Ultimate Clean

Przeznaczona jest do efektywnego ścierania płytki nazębnej. Można uznać, że stanowi kluczową podstawę do utrzymania zębów możliwie jak najczystszych i jak najbielszych. Używać mogą jej wszyscy, którzy nie cierpią na nadwrażliwość lub nie są zmuszeni stosować rozwiązań specjalnych, w sytuacjach wyjątkowych (jak np. schorzenia, noszenie aparatu ortodontycznego).

 • Gentle Care

Tam, gdzie wskazana jest delikatność oraz szczególna troska, ale nadal zęby wymagają bardzo dokładnego umycia, a dziąsła specjalnej pielęgnacji, tam idealnie sprawdzi się końcówka Gentle Care.
Jest również idealnym rozwiązaniem dla użytkowników aparatów ortodontycznych.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Chcesz mieć piękne, zdrowe białe zęby? Nosisz aparat ortodontyczny i musisz dbać o higienę po każdym posiłku? Niezależnie od pożądanego efektu, który pomogą nam osiągnąć wybrane tryby i odpowiednio dobrana końcówka, należy pamiętać o kilku rzeczach:

 • długość i częstotliwość mycia

Przynajmniej dwa razy dziennie po dwie minuty. Jeśli nosimy aparat to warto myć zęby po każdym większym posiłku, w zależności od możliwości, które mamy.

 • wymienianie końcówki

Końcówkę powinno wymieniać się co trzy miesiące. Jeśli przejdziemy ciężką infekcję, lepiej wymienić końcówkę zaraz po niej, by mieć pewność, że nie stworzymy środowiska dla namnażania się patogenów.

 • utrzymanie szczoteczki w czystości

Pilnujemy, by urządzenie było czyste i suche po każdym myciu. Nie boimy się opłukiwać go w wodzie. Warto również zdjąć końcówkę ze szczoteczki i oba elementy umyć oddzielnie.

 • nici dentystyczne

Warto po każdym szczotkowaniu usunąć wszelkie nieczystości z przestrzeni międzyzębowych. Do tego właśnie posłuży nam odpowiednio dobrana nić dentystyczna.

 • odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej

Nie oszczędzajmy na dobrej paście i dobrym płynie do płukania. Ta pierwsza musi stanowić optymalną formułę, która będzie idealna właśnie dla nas. Płyn posłuży nam do usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i bakterii z jamy ustnej.