Agent specjalny Sean Ragan, który nadzoruje biura terenowe FBI w San Francisco i Sacramento, udzielił niedawno obszernego wywiadu CNBC. Mówił o „znacznym zagrożeniu" oszustwami, które pojawiają się na platformie dla profesjonalistów.

Większość oszustw na LinkedIn koncentruje się na kryptowalutach. Scenariusz jest zazwyczaj podobny. Oszust poszywający się pod profesjonalistę biznesowego nawiązuje rozmowę z osobą na platformie. Po zdobyciu zaufania oszust zaczyna sugerować porady „inwestycyjne".

Oszuści na LinkedIn

Zazwyczaj cel oszustwa przekonywany jest do legalnej inwestycji w kryptowaluty na znanym serwisie Crypto.com. Oszuści doradzają nawet, w jaki rodzaj kryptowaluty warto zainwestować. Po pewnym ofiara namawiana jest do przeniesienia pieniędzy na inną stronę, tym razem prowadzoną przez oszusta. Po dokonaniu przelewu kontakt się urywa, a konto ofiary zostaje wyczyszczone do zera.

W odpowiedzi na wywiad CNBC LinkedIn potwierdził, że ostatnio miał problem z oszustwami na platformie. W 2021 roku usunięto ponad 32 miliony fałszywych kont, a automatyczne mechanizmy obronne zatrzymały ponad 70 milionów prób oszustwa.

Skala strat oszukanych ludzi jest naprawdę wielka. Kilku użytkowników LinkedIn zgłosiło utratę setek tysięcy dolarów, ale rekordzistą jest osoba, która pozbyła się w ten sposób 1,6 miliona dolarów.