Stworzył najpopularniejszą markę samochodów elektrycznych na świecie, od kilku lat regularnie lata w kosmos i wysyła tam astronautów na zlecenie NASA - Elon Musk osiągnął już naprawdę wiele, ale jego głowa wciąż pełna jest nowych pomysłów. Jeden z nich poznaliśmy podczas ubiegłorocznego Tesla AI Day, a mowa o humanoidalnym robocie Tesla Bot, który został zaprojektowany, by odciążyć ludzi w wymagających - trudnych, nieprzyjemnych czy wręcz niebezpiecznych - zadaniach. 

Tesla Bot nadchodzi. Prezentacja podczas AI Day 2022

I choć forma jego zapowiedzi sprawiła, że trudno było go traktować poważnie (aktor tańczący w kostiumie bota), a do tego wielu specjalistów wątpiło, że można stworzyć tak zaawansowaną sztuczną inteligencję w rok, to Elon Musk mówił najwyraźniej bardzo poważnie. Jak bowiem właśnie potwierdził, Tesla Bot (znany też jako Optimus) nie jest wcale wizją odległej przyszłości, bo będzie gotowy już we wrześniu tego roku.

Podczas Tesla AI Day inżynierowie firmy mają zaprezentować funkcje tego mierzącego 1,72 m i ważącego 56 kilogramów humanoidalnego robota, który według zapowiedzi będzie poruszać się z prędkością maksymalną 8 km/h i podnosić ciężary o masie blisko 70 kilogramów, jednocześnie dźwigając inne 21-kilogramowe obciążenie. Podczas przemieszczania Tesla Bot polegać będzie na technologii Autopilot, znanej z samochodów Tesli, co może być wskazówką na temat tego, w jaki sposób firma tak szybko opracowała robota. 

Szczególnie w połączeniu z informacjami, że na razie nie należy się spodziewać po nim niczego nadzwyczajnego, bo ogranicza się do „przetwarzania i wykonywania nudnych zadań", typu podnoszenie ciężkich przedmiotów. Niemniej Elon Musk nie wyklucza, że w przyszłości zyska więcej możliwości, a nawet „osobowości", dopasowując się do potrzeb i charakteru swojego właściciela.

Co więcej, zdaniem szefa Tesli w przyszłości takie roboty będą rynkiem dużo większym i bardziej dochodowym niż samochody elektryczne, co podkreślał podczas ogłaszania ostatnich wyników finansowych swojego koncernu: 

Jestem zaskoczony, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest program robotyczny Optimus. Jego znaczenie stanie się jednak jasne w nadchodzących latach. Ci, którzy są wnikliwi, patrzą i słuchają uważnie, rozumieją, że Optimus stanie się w końcu więcej warty niż biznes samochodowy.