Stany Zjednoczone przyślą na Ukrainę Spota, który przystąpi do niezwykle trudnych zadań polegających na usuwaniu min, niewybuchów i innych niebezpiecznych materiałów. Gdyby nie wsparcie inteligentnej maszyny musieliby się tym zająć ludzie i groziłoby im wielkie niebezpieczeństwo.

Na terytorium Ukrainy znajdują się setki, jeśli nie tysiące min, pocisków moździerzowych, bomb kastowych i wiele innych tego typu materiałów wybuchowych, stanowiących realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ich usunięcie jest niezbędne, jeśli ktokolwiek chce myśleć o powrocie na tereny opuszczone przez wojska rosyjskie.

Robotyczny pies Spot od Boston Dynamics trafi na Ukrainę

Pojawienie się psa robota było możliwe dzięki wstawiennictwu oranizacji HALO Trust. Firma działa na Ukrainie od 2016 roku, zatrudniając tam 400 osób. Zajmują się oni nie tylko usuwaniem materiałów wybuchowych, ale także oznaczaniem potencjalnie niebezpiecznych terenów. Ich doświadczenie i wiedza będą idealnym zapleczem dla pracy robotycznego psa.

Spot zostanie dostarczony na Ukrainę w specjalnej wersji. Zamiast typowej głowy będzie wyposażony w specjalny wysięgnik, którym będzie mógł chwytać niewybuchy i niebezpieczne materiały. Będzie on w ten sposób wspierał 10 zespołów HALO, rozmieszczone w Buczy i Browarach.

Spot zajmie się najniebezpieczniejszym etapem likwidacji niewybuchów, czyli wsuwaniem ich do dołów detonacyjnych. Trafia tam od 50 do 100 niewybuchów. Detonacja odbywa się w kontrolowanych warunkach i z dala od ludzkich osiedli.

Spot spokojnie radzi sobie z przenoszeniem ładunków ważących do 14 kg i bez problemu pokonuje trudny teren. Operator może nim sterować z bezpiecznej odległości, mając podgląd na teren misji dzięki kamerom 360°, radarowi LIDAR oraz czujnikom IoT. Jest też wyposażony w LIDAR. Jeden egzemplarz tak przygotowanego robota kosztuje niespełna 75 tys. dolarów.

Wielką zaletą tego rozwiązania jest także otwarte środowisko do programowania maszyny. Oczywiście jest ona wyposażona w szereg gotowych algorytmów, ale nie ma problemu, żeby modyfikować je na miejscu lub pisać własne, w zależności od zmieniających się potrzeb.