Malediwy to archipelag składający się z wielu wysp, z których 80 procent wznosi się poniżej jednego metra nad poziomem morza. Szacuje się, że wyspy znikną do 2100 roku, gdyż zostaną pochłonięte przez ocean w wyniku globalnego podnoszenia się poziomu mórz.

Pływające miasto budowane na Malediwach znajduje się zaledwie 10 minut łodzią od stolicy. Będzie się składać z około 5000 pływających domów, restauracji, szkół i sklepów, które zostaną zbudowane w lokalnej stoczni i odholowane na miejsce. Jednostki będą zakotwiczone do podwodnego kadłuba, co ustabilizuje je w jednym miejscu.

Pływające miasto na MalediwachPływające miasto na Malediwach Fot. Waterstudio

Pobliskie rafy koralowe działają jak naturalny falochron minimalizujący ruch wody, który mogliby odczuwać mieszkańcy.

Pływające miasto na Malediwach

Miasto będzie samowystarczalne. Większość energii elektrycznej ma pochodzić z paneli solarnych. Z kolei ścieki będą przetwarzane i ponownie wykorzystywane jako nawóz dla roślin. Zamiast tradycyjnej klimatyzacji budynki i domy ochłodzi zimna woda pompowana z głębin Oceanu Indyjskiego.

Wygląda na to, że ceny nie będą wybitnie wygórowane. Podano, że cena mieszkań ma się mieścić w zakresie pomiędzy 150 a 250 tys. dolarów.

 

Twórcy projektu oczekują, że pływające miasto przyjmie pierwszych mieszkańców w 2024 roku, a cały projekt zostanie zamknięty w 2027 r.