Opisywana funkcja została po cichu zaprezentowana na konferencji Apple Worldwide Developers Conference na początku czerwca, ale według Reutersa Apple zamierza wprowadzić ją na swoją platformę oprogramowania samochodowego CarPlay już tej jesieni. Oznacza to, że setki modeli pojazdów kompatybilnych z CarPlay powinny otrzymać nową funkcję, gdy we wrześniu pojawi się iOS 16.

Po uruchomieniu kierowcy korzystający z CarPlay będą mogli znaleźć trasę do obsługujących tę opcję stacji i kupić paliwo, dokonując kilku prostych wyborów na wyświetlaczu w samochodzie. Jedyne, czego system nie zrobi, to nie zatankuje za nich pojazdu.

Zapłać za paliwo z Apple CarPlay

Właściciele iPhone'ów, którzy chcą skorzystać z nowej funkcji, będą musieli pobrać na swój telefon aplikację firmy paliwowej, a następnie podłączyć do niej kartę bankową.

Według Reutersa operator stacji benzynowych Sinclair, który ma około 1600 stacji benzynowych w całym USA, jest chętny do wejścia w taką usługę. Planuje zaktualizować swoją aplikację Dinopay, aby obsługiwała nową funkcję Apple, oferując klientom łatwy sposób zakupu paliwa w swoich punktach.

Warto przypomnieć, że Apple umożliwił już CarPlay obsługę aplikacji do takich czynności, jak parkowanie, ładowanie pojazdów elektrycznych i zamawianie jedzenia, a więc płacenie za paliwo w ten sposób to tylko najnowszy sposób na zwiększenie użyteczności platformy.

Firma Apple uruchomiła CarPlay w 2014 r., aby zapewnić kierowcom posiadającym iPhone'a bezpieczny i łatwy dostęp do aplikacji i funkcji telefonu za pośrednictwem Siri, dotyku lub fizycznych elementów sterujących. Gigant technologiczny opisuje CarPlay jako oferującą „inteligentniejszą jazdę od początku do końca" i „najlepszego drugiego pilota". Użytkownicy Androida mogą uzyskać dostęp do podobnej platformy o nazwie Android Auto.