Wyzwanie „blackout challenge" na TikToku – polegająca na podduszaniu aż do omdlenia i utraty świadomości – wpisuje się w długi trend wirusowych wyzwań na tej platformie mediów społecznościowych, które mogą spowodować poważne obrażenia lub śmierć.

Jak donosi The Los Angeles Times, pozwy złożone w sądzie okręgowym hrabstwa Los Angeles w stwierdzają, że Erika Walton, 8 lat, i Arriani Jaileen Arroyo, 9 lat, wzięli udział w wyzwaniu „zaciemnienie" po tym, jak algorytm TikTok polecił filmy innych osób angażujących się w ten trend.

TikTok sprawcą śmierci dzieci biorących udział w wyzwaniach?

Walton z Teksasu od dawna miała nadzieję, że stanie się „sławną TikTokerką". Okazuje się, że znaleziono ją „zwieszoną z łóżka z liną na szyi" po wielokrotnym oglądaniu filmów z „blackout challenge".

Z kolei Arroyo z Milwaukee została znaleziona w jej sypialni zwisająca na smyczy rodzinnego psa. Została przyjęta do szpitala i podłączona do respiratora, ale straciła wszystkie funkcje mózgu i ostatecznie została odłączona od podtrzymywania życia.

TikTok zainwestował miliardy dolarów, aby celowo zaprojektować i rozwinąć swój produkt, aby zachęcać, umożliwiać i udostępniać treści nastolatkom i dzieciom, o których oskarżony wie, że są problematyczne i bardzo szkodliwe dla zdrowia psychicznego nieletnich użytkowników – napisano w pozwie

Matka dziesięcioletniej Nylah Anderson pozwała TikTok i ByteDance po tym, jak jej córka zmarła pięć dni po podduszeniu się w grudniu. W pozwie stwierdzono, że Nylah oglądała filmy z wyzwania podsuniętego przez algorytm.

Istnieją doniesienia o innych dzieciach w wieku od 10 do 14 lat, które również umierły na skutek udziału w tym wyzwaniu.

Takie wyzwania nie są nowym zjawiskiem w mediach społecznościowych. Użytkownicy TikTok doznają obecnie obrażeń, biorąc udział w wyzwaniu polegającym na wspinaniu się na niezabezpieczone skrzynki na mleko. Było też wyzwanie Benadryl, w którym ludzie pili lekarstwo powodujące halucynacje. Z kolei uczestnicy innego wyzwania posypywali solą fragment skóry, a następnie przykładali w to miejsce lód. I wreszcie słynne wyzwanie Tide Pod powiązane z co najmniej dziesięcioma zgonami.

TikTok pojawił się ostatnio na pierwszych stronach gazet po tym, jak komisarz FCC wezwał Google i Apple do zablokowania aplikacji w swoich sklepach z powodu obaw, że pracownicy z Chin mają dostęp do danych użytkowników. Wysłał też amerykańskim prawodawcom list wyjaśniający, w jaki sposób firma będzie przechowywać wszystkie informacje w amerykańskich centrach danych Oracle, które będą okresowo kontrolowane przez amerykański zespół ds. bezpieczeństwa.