Po usunięciu gier na konsolę Xbox 360 z Games with Gold firma Microsoft będzie nadal dodawać tytuły na konsolę Xbox One. Microsoft wyjaśnia, że zakończenie akcji rozdawania gier na Xboxa 360 następuje z bardzo prostej przyczyny – po prostu wyczerpała się już biblioteka gier.

Mimo zakończenia publikowania kolejnych tytułów Microsoft zapewnia, że wszelkie tytuły na konsolę Xbox 360 uzyskane w ramach Games with Gold można nadal pobrać i co ciekawe, nie trzeba nawet opłacać subskrypcji, żeby w nie zagrać.

Program Games with Gold wystartował w 2013 roku, oferując co miesiąc zestaw „darmowych" gier dla członków Xbox Gold, podobnie jak to robi Sony w ramach PlayStation Plus. Gry pojawiają się na początku i w połowie każdego miesiąca, dając graczom możliwość ogrywania starszych tytułów z pełną obsługą Osiągnięć. Następnie Microsoft dodał do miksu tytuły na Xbox One i ostatecznie zaczął również dołączać gry Xbox Series X/S.

Games with Gold bez gier na konsolę Xbox 360

Ponieważ systemy Xbox oferują kompatybilność wsteczną, gracze mogą łatwo cieszyć się tytułami zawartymi w Games with Gold na konsolach Microsoftu, bez konieczności posiadania starszej wersji konsoli. Po wprowadzeniu tej zmiany nadal będzie można kupować gry na konsolę Xbox 360 za pośrednictwem sklepu, nawet na nowszych urządzeniach, właśnie dzięki wstecznej kompatybilności.

Xbox 360 został wprowadzony na rynek w 2005 roku, a Microsoft wspierał go do 2016 roku.