Polar Night Energy i Vatajankoski, przedsiębiorstwa energetyczne w zachodniej Finlandii, zbudowały system magazynowania energii elektrycznej w postaci ciepła w piasku. Chociaż istnieją inne organizacje badające wykorzystanie piasku do magazynowania energii, w tym Amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej, Finowie twierdzą, że jest to pierwsza w pełni działająca komercyjna instalacja magazynująca energię, skonstruowana na bazie piasku.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych systemów magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, technologia Polar przechowuje energię z turbin wiatrowych i paneli słonecznych, która nie jest zużywana od razu.

Ta „piaskowa" bateria magazynuje energię odnawialną w postaci ciepła

Mówiąc dokładniej, magazynuje energię w postaci ciepła, która jest następnie wykorzystywana w sieci ciepłowniczej obsługiwanej przez Vatajankoski. Piasek jest tani i bardzo skutecznie przechowuje ciepło w temperaturze od około 500 do 600 stopni Celsjusza. Polar twierdzi, że jego technologia może utrzymywać piasek "gorętszy niż piece w typowej saunie" przez miesiące, aż nadejdzie czas, aby wykorzystać to ciepło podczas długich zim w Finlandii.

Jak działa bateria z piasku?

Proces ogrzewania oporowego stosowany do podgrzewania piasku generuje gorące powietrze krążące wewnątrz konstrukcji. Kiedy nadchodzi czas wykorzystania zmagazynowanej energii, bateria rozładowuje ogrzane powietrze do ogrzewania wody w miejskiej sieci grzewczej, która jest następnie pompowana do domów, biur, a nawet basenów.

W tej chwili piaskowa bateria firmy Polar obsługuje tylko jedno miasto i nadal nie jest jasne, czy tę technologię można rozbudować. Podobno jej wydajność „drastycznie spada", jeśli chodzi o zwrot energii elektrycznej do sieci i wypada wtedy zdecydowanie słabiej niż generator ciepła. Technologia jest jednak dopiero we wczesnej wcześnie rozwoju, a być może inne firmy i organizacje dostarczą w przyszłości rozwiązanie tego problemu.