W środę firma ogłosiła swój pierwszy duży sukces, nazwany NLLB-200. Jest to model sztucznej inteligencji, który może mówić w 200 językach, w tym w wielu mniej rozpowszechnionych pochodzących z Azji i Afryki, takich jak Lao i Kamba.

Według środowego wpisu na blogu firmy NLLB-200 może przetłumaczyć 55 języków afrykańskich z „wysokiej jakości wynikami".

Meta zna 200 języków

Meta chwali się, że wydajność modelu w benchmarku FLORES-101 przewyższyła istniejące najnowocześniejsze modele średnio o 44 procent i aż o 70 procent w przypadku wybranych dialektów afrykańskich i indyjskich.

Tłumaczenie między dowolnymi dwoma podanymi językami — zwłaszcza jeśli żaden z nich nie jest językiem angielskim — okazało się poważnym wyzwaniem dla modeli językowych SI, ponieważ po części wiele z tych systemów tłumaczeniowych opiera się na danych pisemnych pozyskanych z internetu podczas uczenia się.

Proces jest bardzo łatwy, kiedy mamy do czynienia z często używanymi, popularnymi językami, ale staje się trudny w przypadku języków mało znanych.

Podobnie jak większość innych publicznie promowanych programów SI, Meta zdecydowała się na udostępnienie NLLB-200 w postaci open source, a także przyznanie 200 000 USD dotacji organizacjom non-profit na rozwój rzeczywistych zastosowań tej technologii.

O tym jak działa nowy model SI, można dowiedzieć się na stronie demonstracyjnej Meta.