Volkswagen Group zbuduje własną fabrykę akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Salzgitter w Niemczech i ogłosił utworzenie nowej firmy, PowerCo, która będzie odpowiedzialna za obsługę rozwijającego się biznesu akumulatorowego grupy VW.

Dzisiaj jest dobry dzień dla przemysłu motoryzacyjnego w Niemczech i Europie. Volkswagen pokazuje, jak może wyglądać przyszłość zrównoważonej, przyjaznej dla klimatu mobilności. Wspólnie kładziemy podwaliny pod znaczące kształtowanie tej przyszłości w Salzgitter — powiedział podczas specjalnego wydarzenia z okazji ogłoszenia planu budowy fabryki, niemiecki kanclerz Olaf Scholz

PowerCo zajmie się globalną działalnością grupy VW w zakresie baterii, od produkcji samych baterii po prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad nowymi technologiami, mające obejmować także systemy magazynowania energii dla sieci energetycznej.

Volkswagen buduje własne fabryki baterii do samochodów elektrycznych

Po uruchomieniu zakładu w Salzgitter firma PowerCo rozpocznie prace nad drugą fabryką w Walencji w Hiszpanii, z myślą o trzech kolejnych fabrykach ogniw w Europie i potencjalnie również w Ameryce Północnej.

Każda z europejskich fabryk podobno będzie działać w 100 procentach z energii odnawialnej. Podsumowując, PowerCo zamierza otworzyć łącznie sześć fabryk akumulatorów w Europie, produkujących co roku łącznie 240 GWh mocy (około 6 milionów pojazdów elektrycznych), co pomoże VW osiągnąć cel na 2030 r., aby co najmniej połowę asortymentu stanowiły pojazdy elektryczne.

Operacje w różnych zakładach produkcyjnych będą wysoce ustandaryzowane. Wszystko, od sprzętu, budynków i infrastruktury po produkty, procesy i IT będzie zgodne, tak aby cały proces produkcyjny mógł być łatwiej dostosowany do przyszłych innowacji produktowych i produkcyjnych.

Oczekuje się, że zakład w Salzgitter, który rozpocznie działalność w 2025 r., stworzy 5000 nowych miejsc pracy i będzie miał roczną wydajność na poziomie 40 GWh (około 500 000 pojazdów elektrycznych). Już teraz wiadomo, że po otwarciu kolejnych europejskich fabryk do obsadzenia będzie około 20 000 stanowisk.