Obiekt, znany jako elektrownia szczytowo-pompowa, jest formą magazynowania energii hydroelektrycznej. Obiekt będzie zarówno wytwarzał, jak i magazynował energię dla sieci energetycznych w całej Szwajcarii. Integralną częścią jego konstrukcji są dwa duże baseny z wodą, które znajdują się na różnych wysokościach. Pompowanie wody z dolnego basenu do wyższego „ładuje" baterię. Odwracając przepływ wody, obraca się turbina, która wytwarza energię hydroelektryczną, gdy brakuje energii w magazynie.

Szwajcaria pracuje nad „baterią wodną" od 2008 roku, kiedy zdecydowano, że obiekt zostanie zbudowany między dwoma zbiornikami w kantonie Valais. Projekt okazał się wyzwaniem logistycznym, ponieważ żeby dostarczyć materiały na miejsce budowy, inżynierowie musieli wykopać tunele przez Alpy Szwajcarskie o łącznej długości 18 kilometrów. Podniesiono również wysokość zapory Vieux Emosson o 20 metrów, dzięki czemu zbiorniki mogą magazynować więcej wody, a w rezultacie generować jeszcze więcej energii.

Szwajcarska "bateria wodna" gotowa do działania

Czternaście lat i 2 miliardy euro później potężna bateria wodna w Szwajcarii jest już gotowa do użytku. Ukończony obiekt ma pojemność 20 milionów kilowatogodzin. Jego sześć turbin może generować do 900 MW mocy. Oznacza to, że w szczytowym momencie bateria wodna może zasilać jednocześnie do 900 000 domów, a prąd popłynie do nich z głębokości 600 metrów pod ziemią.

Koncepcja wykorzystania elektrowni szczytowo-pompowej do wytwarzania i magazynowania energii nie jest nowa, nawet w Szwajcarii. Podobny obiekt istnieje również w Alpach, w pobliżu maleńkiego miasteczka Linthal. Posiada on cztery turbiny wyprodukowane przez GE, które pracując jednocześnie, mogą zasilać nawet milion domów.

Jednak wraz z rosnącą presją na korzystanie z energii odnawialnej Szwajcaria i jej sąsiedzi potrzebują nowych obiektów dających bezpieczeństwo i samodzielność energetyczną. Nowo zbudowana „bateria wodna" w Szwajcarii pomoże chronić ten kraj, a także inne części Europy, przed niedoborami energii i stanowi znakomite uzupełnienie dla farm wiatraków.