Dosłownie kilka dni temu słyszeliśmy o sztucznej inteligencji Meta, która jest w stanie tłumaczyć 200 języków w czasie rzeczywistym, a docelowo obejmować ma wszystkie języki świata, a firma Marka Zuckerberga już chwali się kolejną. Mowa o współpracy z Wikipedią, w ramach której AI firmy zostanie wykorzystane do sprawdzania faktów - czyżby już niedługo ulubiona encyklopedia internautów stała się bardziej wiarygodnym źródłem informacji?

AI od Meta sprawdzi fakty na Wikipedii

Jest na to szansa, bo nowe narzędzie będzie dużo skuteczniej niż redaktorzy-ochotnicy sprawdzać fakty, a konkretniej to, czy zgadzają się ze wskazanymi przypisami, a w razie konieczności sugerować lepsze odnośniki. Wszystko dlatego, że ze względu na ogromną liczbę treści pojawiającą się na Wikipedii, ok. 17 tysięcy wpisów każdego miesiąca, ludzie po prostu nie są w stanie przez wszystko przebrnąć.

Sztuczna inteligencja radzi sobie z tym zadaniem dużo lepiej i może przeprowadzać weryfikację na dużo większą skalę, a za sprawą wykorzystania systemu Natural Language Understanding (NLU) jest w stanie zrozumieć skomplikowane relacje między słowami i frazami w zdaniach. Dostęp do bazy danych Meta Sphere, zawierającej 134 miliony stron, daje jej zaś ogromny indeks wiedzy.

Mówiąc krótko, AI skanuje wpisy i automatycznie weryfikuje, czy odnośniki faktycznie prowadzą do stron, na których znaleźć można wiarygodne informacje na wskazany temat. Jeśli tak, wszystko w porządku, a jeśli nie sztuczna inteligencja korzysta ze swojej bazy stron, żeby znaleźć bardziej wiarygodne czy pełniejsze źródło, a następnie podmienić przypis.

Nie da się ukryć, że brzmi to bardzo obiecująco i to nie tylko w kontekście Wikipedii, bo autorzy rozwiązania nie ukrywają, że w przyszłości - po testach w internetowej encyklopedii - chcieliby je wykorzystać również do walki z dezinformacją w sieci w ogóle:

Ogólnie rzecz biorąc, mamy nadzieję, że nasza praca zostanie wykorzystana do wsparcia wysiłków w zakresie sprawdzania faktów i zwiększenia ogólnej wiarygodności informacji online.