Appe już od dawna promuje specjalny tryb blokady, mający pojawić się w nowym smartfonie, jako niezwykle bezpieczne rozwiązanie.

2 mln dolarów za złamanie zabezpieczenia iPhone'a2 mln dolarów za złamanie zabezpieczenia iPhone'a Fot. Apple

W iOS 16 pojawi się opcja Lockdown Mode (Tryb blokady). Specjaliści mówią, że jest to opcja dla szczególnie przewrażliwionych posiadaczy smartfonów, ale z drugiej strony, żyjemy teraz w tak dziwnych czasach, że lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność.

W każdym razie, decydując się na użycie nowego trybu, uruchomiona zostanie bardzo rygorystyczna blokada, mająca na przykład przerywać przewodowe połączenie danych, na wypadek kradzieży i próby podłączenia się z poziomu komputera, a na dokładkę szyfrująca połączenia telefoniczne.

2 mln dolarów za złamanie zabezpieczenia iPhone'a

Jakość zabezpieczeń systemu iOS i iPhone'ów przeszła już do legend, a obraz ten wzmacniają takie historie jak ta, kiedy FBI zwróciło się do firmy o odblokowanie telefonu należącego do przestępcy. Wtedy to Apple odmówiło, stwierdzając, że nie są w stanie tego zrobić.

Zabezpieczenie zostało przełamane zdalnie przez słynne oprogramowanie szpiegowskie Pegasus, ale jego twórcy zostali pozwani przez Apple.

Firma Apple utworzyła również nową kategorię w ramach programu Apple Security Bounty, aby nagradzać tych, którzy znajdą luki w trybie blokady i pomogli poprawić jego zabezpieczenia. Nagrody są podwajane za kwalifikujące się wyniki w trybie blokady, do maksymalnej kwoty 2 000 000 dolarów – czytamy na stronie Apple

Teraz jest okazja, żeby udowodnić Apple, że jednak da się złamać ich zabezpieczenie i włamać się do iPhone’a a przy okazji zarobić 2 mln dolarów.